Informatyka w Firmie Archive

0

E-commerce ze sprzedażą tradycyjną gwarantuje sukces w handlu detalicznym

 

Aż 56 centów z jednego dolara wydanego w sklepie stacjonarnym to efekt kontaktu klienta z kanałami cyfrowymi.

Ożywienie gospodarcze w wielu regionach świata sprzyja globalnym sprzedawcom detalicznym. Przychody 250 największych detalistów na świecie wyniosły w ubiegłym roku obrotowym (kończącym się najpóźniej w czerwcu 2017 r.) 4,4 biliona dolarów. Rok do roku był to wzrost o 4,1 proc. Jak wynika z najnowszej edycji corocznego raportu „Global Powers of Retailing 2018. Transformative change, reinvigorated commerce”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, choć nadal 90 proc. sprzedaży globalnej ma miejsce w sklepach tradycyjnych, to prawdziwa walka o klienta rozegra się w kanałach cyfrowych. Niezmiennie od ponad 20 lat największym detalistą na świecie pozostaje amerykański gigant Wal-Mart.

Suma przychodów 250 największych sieci detalicznych, wygenerowanych w minionym roku podatkowym, wyniosła prawie 4,41 bln dolarów, co oznacza wzrost o 4,1 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost ten wyniósł średnio 4,8 proc. rocznie. – Mimo trudnych warunków makroekonomicznych handel detaliczny rozwija się stabilnie. Sytuacja różni się jednak w zależności od regionu: w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce Południowej odnotowano znaczący wzrost przychodów, sięgający odpowiednio 10,9 oraz 9,8 proc., podczas gdy w Europie, Azji czy Ameryce Północnej było to wzrosty poniżej 5 proc. – mówi Magdalena Jończak, Lider Zespołu ds. Sektora Dóbr Konsumenckich, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte.

Aby znaleźć się na liście TOP 250 (ostatnia firma w zestawieniu) spółka musiała w poprzednim roku obrotowym (ostatnim zakończonym) osiągnąć przychody w wysokości co najmniej 3,6 mld dolarów, a średni poziom przychodów przypadający na jedną firmę wyniósł 17,6 mld dolarów. Średnia marża zysku netto w branży wyniosła 3,2 proc. Aż 22,5 proc. przychodów detaliści czerpali z działalności poza krajem rodzimym. Średnia liczba krajów, w których sieci prowadzą swoją działalność, wyniosła w omawianym okresie 10.

Branża spożywcza nadrabia stracony czas

Raport omawia zagadnienia związane z umiejętnością angażowania klienta, która dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii oraz wzmacnianiu lojalności ma pomóc detalistom w dostarczaniu konsumentom nowych doświadczeń. Eksperci Deloitte zwracają uwagę na konieczność budowania kompetencji cyfrowych na najwyższym poziomie. Przedstawiciele sektora detalicznego z całego świata w szybkim tempie przystosowują się do nowej sytuacji. Dziś z perspektywy konsumenta sposób robienia zakupów nie polega na zastępowaniu sklepów stacjonarnych internetowymi. – Nie chodzi o wybór jednego kanału, a wręcz przeciwnie. Klienci przeskakują z kanału na kanał, a na ich ścieżkę zakupową składa się szereg interakcji z daną marką, zarówno online, jak i offline – mówi Mariusz Chmurzyński, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Z danych Deloitte wynika, że 56 centów z jednego dolara wydanego w sklepie tradycyjnym to efekt kontaktu klienta z kanałami cyfrowymi. Trzy lata wcześniej było to 36 centów. Ci którzy kupują w różnych kanałach wydają ponad dwa razy więcej, niż ci, którzy robią zakupy jedynie w sklepach tradycyjnych. Oznacza to, że detaliści muszą odpowiednio i całościowo planować i funkcjonować we wszystkich kanałach, niezależnie od tego, czy ostateczna sprzedaż odbywa się w sklepie czy w Internecie.

Jak wskazuje raport powiązanie zakupów stacjonarnych z internetowymi pomaga nadrabiać straty. Wielu graczy, którzy początkowo nie nadążali za trendami cyfrowymi, teraz próbuje to zmienić. Dotyczy to szczególnie detalistów działających w branży spożywczej. Ostatnie badania wskazują, że globalna sprzedaż artykułów spożywczych poprzez e-commerce wzrosła w ubiegłym roku o 30 proc. Z kolei, jeżeli chodzi o zasięg geograficzny, to największe wzrosty w handlu internetowym zanotowano w Chinach (o 52 proc.), Korei Południowej (o 41 proc.), Wielkiej Brytanii (o 8 proc.) oraz Francji (o 7 proc.).

W realu to, czego klient nie znajdzie online

Eksperci zwracają uwagę również na konieczność tworzenia niepowtarzalnych doświadczeń, które spełniają oczekiwania odbiorców. Aż 90 proc. sprzedaży detalicznej na świecie nadal odbywa się w sklepach tradycyjnych. Jednak aby sprostać konkurencji ze strony przyjaznych w obsłudze sklepów online, które mogą zaoferować ogromny asortyment, zasadniczą rolę odgrywa doświadczenie klienta i zaangażowanie marki. Dlatego ważne jest tworzenie unikalnych, wyselekcjonowanych ofert oraz przyjemna atmosfera i oferowanie klientom usług typu concierge. Na przykład sieć amerykańskich supermarketów Hy-Vee podjęła współpracę z siecią ośrodków fitness OrangeTheory, czego skutkiem było otwarcie sal treningowych obok sklepów.

Jak wskazuje raport Deloitte sprzedaż detaliczna dzięki najnowszym technologiom odzyskuje wigor. Wpływ na ten stan rzeczy mają Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, jak również robotyka, które powinny stać się przedmiotem zainteresowania detalistów, i to zarówno tradycyjnych, jak i internetowych.

Liderzy bez zmian

Amerykańska sieć Wal-Mart od ponad 20 lat pozostaje największym światowym detalistą i generuje roczne przychody ponad czterokrotnie wyższe niż jej najpoważniejszy konkurent. Na drugim miejscu w poprzednim roku obrotowym znalazło się Costco, a na trzecim koncern The Kroger Co., który jako jedyny gracz w TOP 10 operuje tylko na jednym rynku. Z kolei na czwartym miejscu uplasował się niemiecki Schwarz Unternehmens Treuhand KG, który polskim klientom może być znany jako właściciel sieci dyskontów Lidl i supermarketów Kaufland. Na piątym miejscu ponownie znalazła się sieć drogerii i aptek Walgreens Boots Alliance. Pierwsza piątka nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku.

Na szóste miejsce z dziesiątego awansował Amazon.com, który zajął miejsce The Home Depot. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Aldi Einkauf GmbH & Co. oHG, Carrefour i CVS Health Corporation, który awansował z 12 miejsca. Właściciel sieci sklepów Biedronka Jeronimo Martins znalazł się w tym roku na 56. miejscu (rok wcześniej było to 64. miejsce).

W ubiegłym roku obrotowym grupa 10 największych sprzedawców detalicznych na świecie rosła szybciej niż całe TOP 250 i zanotowała wzrost przychodów o 4,5 proc. Udział pierwszej dziesiątki w ogólnym poziomie sprzedaży całego zestawienia wyniósł w omawianym czasie 30,7 proc. (rok wcześniej 30,4 proc.). Natomiast wzrost przychodów wygenerowany przez TOP 10 stanowił blisko 44% wzrostu całego TOP 250, co oznacza że najwięksi gracze stopniową zwiększają swą dominację.

Dziesięciu największych globalnych detalistów:

Miejsce w rankingu Nazwa spółki Kraj pochodzenia Przychody ze sprzedaży detalicznej w poprzednim roku obrotowym (mld USD)
1 Wal-Mart Stores, Inc. USA 485,8
2 Costco Wholesale Corporation USA 118,7
3 The Kroger Co. USA 115,3
4 Schwarz Unternehmens Treuhand KG Niemcy 99,2
5 Walgreens Boots Alliance, Inc.

(poprzednio Walgreen Co.)

USA 97
6 Amazon.com, Inc. USA 94,6
7 The Home Depot, Inc. USA 94,5
8 Aldi Einkauf GmbH & Co. oHG Niemcy 84,9
9 Carrefour Francja 84,1
10 CVS Health Corporation USA 81,1

Największy skok Amazonu

Po raz pierwszy od czterech lat branża odzieżowa i akcesoriów nie była wyraźnym liderem wzrostu przychodów, ale pozostała najbardziej dochodowym sektorem. Z kolei detaliści FMCG to zdecydowanie największe firmy (średnie przychody detaliczne sięgające prawie 21,7 mld dolarów), a także najliczniejsze (135 detalistów odpowiada za 54 proc. z całej TOP 250). Ich udział w przychodach TOP 250 wynosi aż 66,4 proc.

W tegorocznym rankingu znalazło się dziesięć firm-debiutantów lub takich, które wróciły do niego po przerwie.

Na czele zestawienia firm, które w latach 2011-2016 osiągnęły największe wzrosty przychodów, znalazła się ponownie chińska firma Vipshop Holdings Limited, w której przypadku było to 103,8 proc. Porównując pierwszą dziesiątkę ostatniego zestawienia i tę z 2001 roku, to jedynie cztery firmy znajdowały się w obu rankingach. Największy awans należy do Amazon.com, który w 2001 roku znajdował się na 157 miejscu, a obecnie jest to szósta pozycja. W ciągu roku wzrost przychodów firmy wyniósł 19,4 proc. – Amazon jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, która osiągnęła nie tylko najwyższy procentowy wzrost przychodów w pierwszej dziesiątce, ale była najlepsza pod tym względem również w ostatnich pięciu latach. Agresywna polityka Amazon w branży spożywczej, przejęcie sieci marketów ze zdrową żywnością Whole Foods przy jednoczesnym realizowaniu strategii e-commerce powinny zaowocować poprawieniem jego pozycji w naszym zestawieniu. Niewykluczone, że Amazon w ciągu dwóch lat stanie na podium – prognozuje Mariusz Chmurzyński.

Magdalena Jończak, Partner, Lider ds. Sektora Dóbr Konsumenckich

Mariusz Chmurzyński, Dyrektor w Dziale Konsultingu

Jakub Lubelski, Koordynator w dziale Marketingu

Więcej w: 

0

How artificial intelligence can deliver real value to companies

ARTIFICIAL INTELLIGENCE McK REPORT 2017 COVER

Companies new to the space can learn a great deal from early adopters who have invested billions into AI and are now beginning to reap a range of benefits.

After decades of extravagant promises and frustrating disappointments, artificial intelligence (AI) is finally starting to deliver real-life benefits to early-adopting companies. Retailers on the digital frontier rely on AI-powered robots to run their warehouses—and even to automatically order stock when inventory runs low. Utilities use AI to forecast electricity demand. Automakers harness the technology in self-driving cars.

A confluence of developments is driving this new wave of AI development. Computer power is growing, algorithms and AI models are becoming more sophisticated, and, perhaps most important of all, the world is generating once-unimaginable volumes of the fuel that powers AI—data. Billions of gigabytes every day, collected by networked devices ranging from web browsers to turbine sensors.

The entrepreneurial activity unleashed by these developments drew three times as much investment in 2016—between $26 billion and $39 billion—as it did three years earlier. Most of the investment in AI consists of internal R&D spending by large, cash-rich digital-native companies like Amazon, Baidu, and Google.

For all of that investment, much of the AI adoption outside of the tech sector is at an early, experimental stage. Few firms have deployed it at scale. In a McKinsey Global Institute discussion paper, Artificial intelligence: The next digital frontier?, which includes a survey of more than 3,000 AI-aware companies around the world, we find early AI adopters tend to be closer to the digital frontier, are among the larger firms within sectors, deploy AI across the technology groups, use AI in the most core part of the value chain, adopt AI to increase revenue as well as reduce costs, and have the full support of the executive leadership. Companies that have not yet adopted AI technology at scale or in a core part of their business are unsure of a business case for AI or of the returns they can expect on an AI investment.

However, early evidence suggests that there is a business case to be made, and that AI can deliver real value to companies willing to use it across operations and within their core functions. In our survey, early AI adopters that combine strong digital capability with proactive strategies have higher profit margins and expect the performance gap with other firms to widen in the next three years.

This adoption pattern is widening a gap between digitized early adopters and others. Sectors at the top of MGI’s Industry Digitization Index, such as high tech and telecoms or financial services, are also leading AI adopters and have the most ambitious AI investment plans. These leaders use multiple technologies across multiple functions or deploy AI at the core of their business. Automakers, for example, use AI to improve their operations as well as develop self-driving vehicles, while financial-services companies use it in customer-experience functions. As these firms expand AI adoption and acquire more data, laggards will find it harder to catch up.

Governments also must get ahead of this change, by adopting regulations to encourage fairness without inhibiting innovation and proactively identifying the jobs that are most likely to be automated and ensuring that retraining programs are available to people whose livelihoods are at risk from AI-powered automation. These individuals need to acquire skills that work with, not compete against, machines.

 

The future of AI will be innovative, but may not be shared equally. Companies based in the United States absorbed 66 percent of all external investments into AI companies in 2016, according to our global review; China was second, at 17 percent, and is growing fast. Both countries have grown AI “ecosystems”—clusters of entrepreneurs, financiers, and AI users—and have issued national strategic plans in the past 18 months with significant AI dimensions, in some cases backed up by billions of dollars of AI-funding initiatives. South Korea and the United Kingdom have issued similar strategic plans. Other countries that desire to become significant players in AI would be wise to emulate these leaders.

Significant gains are there for the taking. For many companies, this means accelerating the digital-transformation journey. AI is not going to allow companies to leapfrog getting the digital basics right. They will have to get the right digital assets and skills in place to be able to effectively deploy AI.

ARTIFICIAL INTELLIGENCE McK REPORT 2017 1 ARTIFICIAL INTELLIGENCE McK REPORT 2017 2 ARTIFICIAL INTELLIGENCE McK REPORT 2017 3

ARTIFICIAL INTELLIGENCE

Artificial intelligence is poised to unleash the next wave of digital disruption, and companies should prepare for it now. We already see real-life benefits for a few earlyadopting firms, making it more urgent than ever for others to accelerate their digital transformations. Our findings focus on five AI technology systems: robotics and autonomous vehicles, computer vision, language, virtual agents, and machine learning, which includes deep  learning and  underpins many recent advances in the other AI technologies.  AI investment is growing fast, dominated by digital giants such as Google and Baidu. Globally, we estimate tech giants spent $20 billion to $30 billion on AI in 2016, with 90 percent of this spent on R&D and deployment, and 10 percent on AI acquisitions. VC and PE financing, grants, and seed investments also grew rapidly, albeit from a small base, to a combined total of $6 billion to $9 billion. Machine learning, as an enabling technology, received the largest share of both internal and external investment.  AI adoption outside of the tech sector is at an early, often experimental stage. Few firms have deployed it at scale. In our survey of 3,000 AI-aware C-level executives, across 10 countries and 14 sectors, only 20 percent said they currently use any AIrelated technology at scale or in a core part of their businesses. Many firms say they are uncertain of the business case or return on investment. A review of more than 160 use cases shows that AI was deployed commercially in only 12 percent of cases.

Adoption patterns illustrate a growing gap between digitized early AI adopters and others. Sectors at the top of MGI’s Industry Digitization Index, such as high tech and telecom or financial services, are also leading adopters of AI. They also have the most aggressive AI investment intentions. Leaders’ adoption is both broad and deep: using multiple technologies across multiple functions, with deployment at the core of their business. Automakers use AI to develop self-driving vehicles and improve operations, for example, while financial services firms are more likely to use it in customer experience–related functions.   Early evidence suggests that AI can deliver real value to serious adopters and can be a powerful force for disruption. In our survey, early AI adopters that combine strong digital capability with proactive strategies have higher profit margins and expect the performance gap with other firms to widen in the future. Our case studies in retail, electric utilities, manufacturing, health care, and education highlight AI’s potential to improve forecasting and sourcing, optimize and automate operations, develop targeted marketing and pricing, and enhance the user experience.

AI’s dependence on a digital foundation and the fact that it often must be trained on unique data mean that there are no shortcuts for firms. Companies cannot delay advancing their digital journeys, including AI. Early adopters are already creating competitive advantages, and the gap with the laggards looks set to grow. A successful program requires firms to address many elements of a digital and analytics transformation: identify the business case, set up the right data ecosystem, build or buy appropriate AI tools, and adapt workflow processes, capabilities, and culture. In particular, our survey shows that leadership from the top, management and technical capabilities, and seamless data access are key enablers. ƒ. AI promises benefits, but also poses urgent challenges that cut across firms,  developers, government, and workers. The workforce needs to be reskilled to exploit AI rather than compete with it; and countries serious about establishing themselves as a global hub for AI development will need to join the global competition to attract AI talent and investment; and progress will need to be made on the ethical, legal and regulatory challenges that could otherwise hold back AI.

ARTIFICIAL INTELLIGENCE McK REPORT 2017 REPORT COVER

More in the discussion paper: Artificial intelligence: The next digital frontier?

About the authors:Jacques Bughin is a director of the McKinsey Global Institute, Michael Chui is an MGI partner, and Tera Allas is an MGI visiting fellow; Eric Hazan is a senior partner in the Paris office; Sree Ramaswamy is a partner in the Washington, DC, office; Peter Dahlström and Nicolaus Henke are senior partners in the London office, where Monica Trench is a consultant.

 

0

Twelve Forces That Will Radically Change How Organizations Work

bcg 2017_March_27 Twelve Forces 1

A tidal wave of change is coming that will soon make the way we work almost unrecognizable to today’s business leaders. In an age of rapidly evolving technologies, business models, demographics, and even workplace attitudes—all shifting concurrently—change is not only constant but also exponential in its pace and scope. Companies from startups and online businesses to incumbents in all industries will experience the effects in far-reaching and transformational ways.

During a comprehensive, yearlong analysis of the global work landscape, The Boston Consulting Group identified 60 major trends propelling this tidal wave, which we’ve grouped into 12 primary forces. These forces, or megatrends, fall into four categories. The first two address changes in the demand for talent: technological and digital productivity and shifts in ways of generating business value. The second two address changes in the supply of talent: shifts in resource distribution and changing workforce cultures and values.

Together, these forces will revolutionize the way that work gets done in companies and will compel leaders to rethink even the most basic assumptions about how their organizations function. They will need to discover new ways of organizing, performing, and leading, along with new approaches to recruiting, developing, and engaging employees. All this in organizations with limitless data, open boundaries, employees and machines working side by side, and rapidly evolving employee value propositions.

BCG has assessed the impact of these megatrends on organizations. In this report, the first in the New New Way of Working series, we identify several companies that are leading the way. Yet most organizations still have far to go.

The New Age of Work

What changes will these trends bring? As companies respond to the 12 forces, we expect several key developments in the next few years.

  • Companies will develop a more fluid sense of what is inside and what is outside their boundaries. They will move beyond rigid distinctions between employees, outside suppliers, and customers, developing platforms to promote collaboration among all stakeholders. Eventually, as value chains break up into networks and platforms, the role of the organization will shift from that of a controller of resources to that of a facilitator of ecosystems and a conduit for realizing individual aspirations.
  • Speed and agility will be essential to competitiveness. Many companies will look to break up entrenched departments and reporting lines, opting to organize work in smaller and more agile interdisciplinary teams. These teams will learn to work in short “sprint” cycles to produce minimal viable products and services, solicit feedback on them, and refine them through rapid iterations. Individuals will rotate among projects, training, internal incubators, and even social impact initiatives. These agile and innovative approaches, along with design thinking and other related methodologies, will soon become the norm, not just in IT (where they originated) but across functions and practices.
  • Companies will continually develop (and redevelop) their people, so that they are equipped to deal with the tidal wave of change. They will also inculcate diversity, inclusion, and flexibility in their corporate DNA. They will shift from HR processes, policies, and systems to problem-solving interactions. And as flexible, cloud-based software replaces traditional documentation and controls, HR will customize its interfaces with employees to better support individual needs and desires.
  • The increased prevalence of digital technology and artificial intelligence will lead to new job functions and categories—but also to shortages of people with the skills needed to fill those roles. Many companies will need to focus more on developing digital skills among their current workers or identifying and recruiting potential new hires. In addition, companies will need digital bridge builders: intermediaries between employees with specialized digital talent and those in nontech roles.

Smart leaders will monitor these changes and experiment with new ways of working that align with their company’s context and capabilities. In addition, they will define their businesses not in terms of their competitive advantages but in terms of the purpose that makes them relevant in a rapidly evolving world.

 

These 12 trends are complex and interrelated. To cope with them, companies need a well-thought-out strategy that can translate into concrete interventions. Those that do not develop such a strategy may soon find themselves bumping up against nimbler rivals, unable to adapt to the disruption in time.

In future publications in the New New Way of Working series, we will discuss the implications of these trends in more detail as we explore the following topics:

  • Organizational structures that support more agile and nimble ways of working and allow for open boundaries
  • New ways of developing talent, including leadership talent, that incorporate technology and analytics
  • New models for managing change in an environment of always-on transformation
  • The value and importance of a corporate purpose, not just as a fad but as a differentiator and a source of competitive advantage

Appendix

Our yearlong analysis revealed 60 trends, which we consolidated into 12 megatrends in four areas.

Technological and Digital Productivity

Automation: Industry 4.0; artificial intelligence, machine learning, and wearables; digital channels; augmented reality; and robotics

Big Data and Advanced Analytics: Predictive technology, integrated tools to optmize performance, social media insights, behavioral sensors, and big data

Access to Information and Ideas: Cloud-based technology and the “Internet of everything,” open-source software and processes, open innovation and peer-to-peer technology, decreasing degrees of separation, and new capital and infrastructure platforms

Shifts in Ways of Generating Business Value

Simplicity in Complexity: The value of simplicity, lean methodologies, the evolution from silos to more holistic organizations, specialization, and organizational complicatedness

Agility and Innovation: An accelerating pace of change, increasing uncertainty and black-swan events, exponential organizations, agile development, and digital stakes and subsidiaries

New Customer Strategies: Personalization and premium products and services, the sharing economy, data security, ethics, and the environment

Shifts in Resource Distribution

A New Demographic Mix: The “demographic dividend,” talent scarcity, aging populations, multiple generations in the workforce, and talent imbalances

Skill Imbalances: New skills, waning skill life, formal curricula and development, digital late-comers, and skills education and reach

Shifting Geopolitical and Economic Power: Disparity in wages and economic growth rates, multiple centers of power, urbanization and resource depletion, migration, and the rise of the middle class in developing countries

Changing Workforce Cultures and Values

Diversity and Inclusion: Multiculturalism, racial and ethnic diversity, gender equality, value pluralism, and equitable economic development

Individualism and Entrepreneurship: Freelance work versus employee loyalty, risk taking and entrepreneurism, multidisciplinary pursuits, talent renting and freelancing, and individualized aspirations

Well-Being and Purpose: Desire for personal, social, and communal impact; reflection and purpose; self-expression; appreciation and respect; and physical and mental health and balance

Authors:

Vikram Bhalla
Senior Partner & Managing Director
Mumbai
Susanne Dyrchs
Project Leader
Cologne
Rainer Strack
Senior Partner & Managing Director
Düsseldorf
More about 12 trends in The BCG New New Way of Working Series

0

PwC – AI: A new way of thinking

PwC Amplifying Intelligence 2017 4 in Mgt PwC Amplifying Intelligence 2017 3

A revolutionary partnership: How artificial intelligence is pushing man and machine closer together

With more than $5 billion in 605 deals of VC investment over last 2 years, artificial intelligence (AI) is poised to have a transformative effect on consumer, enterprise, and government markets around the world. While there are certainly obstacles to overcome, consumers believe that AI has the potential to assist in medical breakthroughs, democratize costly services, elevate poor customer service, and even free up an overburdened workforce. We dug deeper into those perceptions through an online survey of consumers and business decision makers, and an expert salon with thought leaders in the field. This original research unpacks key ways AI may impact our world, delving into its implications for society, service, and management.

The modern world has been shaped by the technological revolutions  of the past, like the Industrial Revolution and the Information Revolution. The former redefined the way the world values both

human and material resources; the latter redefined value in terms of resources while democratizing information. Today, as technology  progresses even further, value is certain to shift again, with a focus

on sentiments more intrinsic to the human experience: thinking, creativity, and problem-solving. AI, shorthand for artificial intelligence, defines technologies emerging today that can understand, learn, and then act based on that information. Forms of AI in use today include digital assistants, chatbots, and machine learning. Today, AI works in three ways:

Assisted intelligence, widely available today, improves what  people and organizations are already doing. A simple example, prevalent in cars today, is the GPS navigation program that offers directions to drivers and adjusts to road conditions.

Augmented intelligence, emerging today, enables people and organizations to do things they couldn’t otherwise do. For example, the combination of programs that organize cars in ride-sharing services enables businesses that could not otherwise exist.

Autonomous intelligence, being developed for the future, establishes machines that act on their own. An example of this will be self-driving vehicles, when they come into  widespread use.

With a market projected to reach $70 billion by 2020, AI is poised to have a transformative effect on consumer, enterprise, and government markets around the world. While there are certainly  obstacles to overcome, consumers believe that AI has the potential to assist in medical breakthroughs, democratize costly services, elevate poor customer service, and even free up an overburdened workforce. Some tech optimists believe AI could create a world where human abilities are amplified as machines help mankind process, analyze, and evaluate the abundance of data that creates today’s world, allowing humans to spend more time engaged in high-level thinking, creativity, and decision-making. Technological revolutions, like the Industrial Revolution and the Information Revolution, didn’t happen overnight. In fact, people in the midst of those revolutions often didn’t even realize they were happening, until history was recorded later. That is where we find ourselves today, in the very beginning of what some are calling the  “augmented age.” Just like humans in the past, it is up to mankind to find the best ways to leverage these machine revolutions to help the world evolve. As Isaac Asimov, the prolific science fiction writer with many works on AI mused, “No sensible decision can be made  any longer without taking into account not only the world as it is, but the world as it will be.” As a future with AI approaches, it’s important to understand how people think of it today, how it will amplify the world tomorrow, and what guiding principles will be required to navigate this monumental change.

Human intelligence meets artificial intelligence

Beyond boosting productivity, business execs see AI contributing to major strategic shifts in their organizations. Two-thirds believe it will provide more information during decision-making. The same amount believe it will offer employees new types of roles managing and collaborating with machines. Operating as a new type of augmented intelligence, such positions would oversee and coordinate partnerships between man and machine. Sixty-seven percent of business execs believe leveraging AI will help humans and machines work together and combine both digital and human intelligences in the best ways possible. This combined man-machine hybrid is more powerful than either entity on its own. For example, Netflix’s human team created a proprietary manual on how to assess a movie that AI can use to define over 75,000 micro-genres for more nuanced, personalized recommendations.

Business execs also see potential for AI managers to improve life for employees. The majority believe employees wouldn’t mind working with an AI manager if it meant more flexibility and freedom to work from home (71%) and if it meant a more balanced workload (64%). Seventy percent also agree that AI has the potential to enable humans to concentrate on meaningful work, as well as indulge in more leisure. Humans will lean on their ability to navigate complex situations, motivate teams, understand rich social contexts, act with empathy and diplomacy, and influence others to move toward their vision—while machines automate the rest.

More in PwC Report:

http://www.pwc.com/us/en/industry/entertainment-media/publications/consumer-intelligence-series/assets/pwc-botme-booklet.pdf

 

0

Competing in the Age of Artificial Intelligence

BCG Age-of-Artificial-Intelligence-ex03-lg_tcm80-218636

Until recently, artificial intelligence (AI) was similar to nuclear fusion in unfulfilled promise. It had been around a long time but had not reached the spectacular heights foreseen in its infancy. Now, however, AI is realizing its potential in achieving human-like capabilities, so it is time to ask: How can business leaders harness AI to take advantage of the specific strengths of man and machine? Read the rest of this entry »