Opinie Archive

0

BCG – Boosting Performance Through Organization Design

BCG 2017-08 Boosting-Performance Ex 1

Companies of all sizes are grappling with accelerating challenges brought on by shifting economic pressures, market conditions, and customer preferences, as well as by technological innovation. In response, many are changing the design of their organizations in order to make them more flexible, enable them to offer new services, and unlock the value hidden in existing operations and thereby boost financial performance. Read the rest of this entry »

0

Biznes wymaga czasu i cierpliwości

Londyn fot. Grzybowski SAM_7436 Janusz Wysocki Londyn fot. Grzybowski

Rozmowa z: Janusz Wysocki, prezes i właściciel MIXER GROUP.

Internet Manager: Transport, usługi medyczne, szkoła i uczelnia, organizacja imprez, biuro księgowe, ezakupy, pomoc w załatwianiu rezydentur i obywatelstwa,  obrót nieruchomościami, wreszcie własne wydawnictwo i radio. Jak dochodzi się do tak  zróżnicowanej działalności?

Janusz Wysocki – Cierpliwością. Zaczynając kilkanaście lat temu działalność biznesową w Londynie skupiłem się na usługach transportowych, bo ten rynek znałem najlepiej. Zaprocentował o doświadczenie z Polski i angielskiej firmy transportowej, w której pracowałem po przyjeździe do Anglii. Ilość Polaków na Wyspach rosła systematycznie i wzrastał popyt na transport ludzi. Firma szybko się rozwijała.  Read the rest of this entry »

0

How growth champions thrive even in stagnating markets

McK 2017-08 GrowthMindset-Exhibits_1-png

A deeply ingrained growth mind-set gives these organisations the ultimate edge.

Today, it’s no surprise that corporations’ focus on growth has risen to cult-like popularity.

In one of the most laborious analyses McKinsey has ever conducted, a team spent more than a year studying hundreds of large companies. Researchers mapped out how the companies grew over a decade, comparing portfolio momentum against market-share improvement by analysing market growth within each granular business segment, accounting for M&A along the way.

The team’s most powerful finding? On average, the company that grew about 8.7 percent a year gained 5.4 percent of this from portfolio momentum, about 2.5 percent from M&A and only 0.8 percent from market-share gain.

Only 13 percent of companies averaged more than five percent of annual growth directly from market share gain over a ten year period.  Some of the most successful market share gain actions, from new product launches or pricing moves tend to trigger competitors’ reactions that often slow or even reverse these gains.

Based on what 90 percent of companies do to cultivate growth, we strongly emphasize dynamic resource re-allocation as well as M&A to take bigger advantage of portfolio momentum. But we also emphasize that the strongest growth business have generated greater returns to shareholders when their growth was mostly organic as the ultimate objective is value creating growth.

All this is easier said than done! What does it take to grow and successfully add value?

As strategists, we first look for strong competitive advantages, innovative business models and an outward focus on areas such as customer obsession and important external trends. However, executives who have enjoyed strong phases of growth tell us about a zealous growth mind-set that gave them a crucial edge. They refer to a deeply ingrained belief and attitude that was shared across the company, that the business model is well-positioned, and they have the capabilities and resources to deliver above-industry growth.

So, what does it take for organizations to cultivate such a growth mind-set that will authentically permeate throughout the organisation? With this question in mind, we have identified five traits that successful growth companies exhibit.

Yuval Atsmon is a senior partner in McKinsey’s London office. Norbert Lurz is a Senior Advisor in McKinsey & Company’s Consumer Packaged Goods Practice and a former Senior Executive of Procter & Gamble, Gillette and Reckitt Benckiser.

More: www.mckinsey.com

0

London calling – Komunikacja na Wyspach

Londyn Big Ben fot. Grzybowski 1ad

Rozmowa z Danutą Michalską, redaktor naczelną miesięcznika MIXER i Adrianą Chodakowską, redaktor naczelną największego, polonijnego portalu internetowego Londynek.net.

Internet Manager: Londynek jest największym portalem polonijnym. Ma już 15 lat i ciągle się rozwija. Jaka jest geneza portalu i recepta na  rozwój tego typu medium na dość niszowym rynku?

Adriana Chodakowska (ACh): Na początku była słynna „ściana płaczu” w jednym ze sklepów na Ravenscourt, gdzie przyjeżdżający i miejscowi Polacy zamieszczali ogłoszenia o możliwości pracy i mieszkania. Pomysłodawca naszego portalu Janusz Dubanik, który przyjechał do Londynu z Kanady, w 2002 r. postanowił założyć portal, bo brakowało platformy, na której coraz liczniejsza rzesza Polaków mogłaby się ze sobą kontaktować.

Jednocześnie jednak wydawane są pisma drukowane. Jest ich w Londynie kilka, w tym MIXER. Jest taka potrzeba?

Danuta Michalska (DM): Nowoczesne media wypierają pisma drukowane, jednak nawyki czytelnicze pozostają i jak widać pismo drukowane służy nie tylko jako medium do czytania, ale jest też świetnym nośnikiem informacji o ofercie firm. Reklama drukowana jest wciąż ważnym sposobem dotarcia do klientów.

Londynek.net ma bardzo rozbudowaną stronę komunikacji między oferentami pracy, usług, towarów, mieszkań itp.

ACh:  Zaletą medium internetowego jest działanie w czasie rzeczywistym, więc codziennie uzupełniamy część związaną z informacjami o pracy, wynajęciu mieszkania, kupnie i sprzedaży. Nasi czytelnicy każdego dnia otrzymują około kilkuset nowych ogłoszeń, a w sumie na portalu jest ich kilka tysięcy. To również znak czasu, bo tylko w Wielkiej Brytanii jest ponad milion Polaków. Londynek.net kieruje swoją ofertę również do naszych rodaków w Irlandii.

Jak na tym rynku znajduje się więc MIXER?

DM: Nasze pismo jest narzędziem komunikacji Mixer Group, która funkcjonuje na wielu płaszczyznach, od działalności handlowej do medycznej, w tym również eventowej. Jest więc profilowane pod szeroką rzeszę klientów i jak się okazuje informacja drukowana ma również szeroką rzeszę odbiorców. MIXER MAGAZINE to miesięcznik ukazujący się na terenie Londynu, Watford, Slough, Maidstone, Luton oraz Birmingham w nakładzie 35 000 egzemplarzy. Dystrybuujemy go w polskich sklepach, centrach medycznych, biurach księgowych i prawniczych oraz hurtowniach budowlanych.

Gdy powstawał Londynek.net, smartfony nie były w powszechnym użyciu. Jak wygląda więc kontakt tego medium społecznościowego obecnie?

Sekcja działu ogłoszeń należy do najważniejszych działów naszego portalu. Od tego zaczynaliśmy i tę sekcję bardzo rozbudowaliśmy. Ta grupa informacji przyciąga ludzi na naszą stronę internetową, a różnego rodzaju posty – głównie z linkami do informacji – na stronę FB, na którym mamy ponad 158 tys. polubień. Polacy wiedzą, że na Londynku.net można znaleźć pracę, mieszkanie, jest  także możliwość  sprzedaży oraz kupna rzeczy używanych. Powodzeniem cieszą się ogłoszenia towarzyskie. Ważną częścią portalu są fora dyskusyjne. Głównie dotyczą one tematów  związanych z życiem w Wielkiej Brytanii, ale nie tylko. Są oczywiście informacje o wydarzeniach polonijnych.

Jest nawet specjalna zakładka, w której można znaleźć informacje o Brexicie.

ACh: Utworzyliśmy taki profil w związku z decyzją Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej.  Cieszy się on dużym zainteresowaniem, bo nie wszyscy Polacy nauczyli się na tyle języka angielskiego, żeby czytać brytyjską prasę, więc korzystają z naszej wiedzy, którą uzupełniamy na bieżąco.

Jest to o tyle istotne, że jak wynika z badań – większość z ponad miliona Polaków zamierza zostać na Wyspach.

ACh: Dlatego dużym powodzeniem cieszą się informacje zawarte w naszym Poradniku Polaka w UK, gdzie można znaleźć podpowiedzi na temat wszelkich aspektów życia na Wyspach.

DM: Faktycznie również w mediach drukowanych część poradnikowa oraz reklamy i anonse to ważna część składowa komunikacji między rodakami w Wielkiej Brytanii. Jest nas coraz więcej. Zakładamy własne firmy i zajmujemy  stanowiska bankach i instytucjach w City. Stabilizacja sprawia, że część Polaków będzie starała się o rezydentury, a część o obywatelstwo.

Brytyjskie ministerstwo pracy i emerytur informowało, że od czerwca 2016 do czerwca 2017 r. numer ubezpieczenia społecznego (NINo) uzyskało 78,4 tys. Polaków, który uprawnia do podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii. Natomiast według wyliczeń ONS, Polki urodziły w 2016 roku w Wielkiej Brytanii 22,3 tys. dzieci, prawie tyle samo co w 2015 r. i najwięcej ze wszystkich imigrantek. Polacy nie przyjeżdżają więc tu na chwilę.

ACh: Tak duża populacja wymaga więc dobrej komunikacji między sobą i z otoczeniem. Zapewniamy nie tylko informacje na bieżąco i w czasie rzeczywistym  o tym, co dzieje się na miejscu i w kraju, ale również pomagamy w rozwiązywaniu problemów społecznych.

DM: Jednym z rosnących problemów jest przemoc w rodzinie, wciąż pojawia się zagadnienie mobbingu w pracy oraz współczesnego niewolnictwa. Polacy potrafią dopiec swoim rodakom.

ACh: W tych obszarach i wielu innych nasze redakcje ze sobą współpracują. Co prawda żyjemy w cywilizacji obrazkowej i SMS, więc teksty są coraz krótsze.

Ale potrzebujemy jednak często osobistego kontaktu oraz ludzkiego ciepła i życzymy tego wszystkim czytelnikom i klientom portalu Londynek.net oraz MIXERa. Dziękuję za rozmowę. Marek Grzybowski

 

0

KPMG 2017 Change Readiness Index

KPMG 2017cri- COVER

Executive Summary. The 2017 CRI is designed to measure how effectively a country’s government, private and public enterprises, people and wider civil society anticipate, prepare for, manage, and respond to change and cultivate opportunity. The 2017 CRI combines data from 26 primary survey questions, gathered from 1,372 country specialists around the world, with a rich secondary dataset made up of more than 125 secondary variables. The Change Readiness Index (CRI) covers 136 countries including the 127 covered in the 2015 CRI plus a combination of additional developed and developing nations. Read the rest of this entry »