Ebury – Jaka przyszłość czeka złotego?

EBURY Thomson Reuters 2016 ZL-EURO

Rynki walutowe dalej koncentrują się na działaniach światowych banków centralnych. Amerykańska Rezerwa Federalna  najprawdopodobniej będzie zmierzać do dwukrotnego podniesienia stóp procentowych w 2016 roku po ostatniej podwyżce w grudniu zeszłego roku. Podobne działania może podjąć Bank Anglii, który może podnieść koszt pieniądza w ostatnim kwartale 2016 roku. W pozostałych bankach centralnych z grupy G10, zwłaszcza w Europejskim Banku Centralnym, przeważa łagodne nastawienie do polityki pieniężnej.
Połączenie spodziewanego zaostrzania polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną i gwałtowne spadki cen surowców, spowodowały ostrą wyprzedaż walut większości rynków wschodzących, zwłaszcza państw eksportujących surowce. Tymczasem polski złoty (PLN) w ostatnich miesiącach odbudowuje swoją pozycję po gwałtownej wyprzedaży z początku 2016 roku, kiedy wartość polskiej waluty spadła do najniższego poziomu od 13 lat względem dolara amerykańskiego oraz do najniższej wartości względem euro od czterech lat (wykres).

Tak znaczące osłabienie waluty na początku roku spowodowane było styczniowym obniżeniem długoterminowego ratingu kredytowego Polski przez agencję Standard & Poor’s z A- do poziomu BBB+. S&P zmieniła również perspektywę ratingu Polski z „pozytywnej” na „negatywną”. Obniżenie ratingu Polski powszechnie przypisywano polityce podjętej przez nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie zaś konkretnemu pogorszeniu wskaźników gospodarczych lub finansowych kraju. Działania nowego rządu, szczególnie w kwestii kluczowych instytucji publicznych, wywołały niepewność wśród inwestorów zagranicznych, którzy sprzedawali polską walutę.

Enrique Díaz-Álvarez

Więcej: https://www.ebury.pl/blog/2016/04/15/jaka-przyszlosc-czeka-zlotego/