Ze start-upu do profesjonalnej grupy

Założona około 30 lat temu przez 3 inżynierów Automatic Systems Engineering rozrosła  do grupy  obejmującej kilka firm skoncentrowanych na wdrażaniu oraz projektowaniu bezpiecznych technologii dla przemysłu i infrastruktury.

Po pierwsze innowacje. „Przez 30 lat nie zmieniła się filozofia działania firmy. Wciąż stawiamy na projektowanie i wdrażanie innowacji’ – mówi Dariusz Jachowicz, prezes Grupy ASE.  Szybko minął czas, gdy ASE zajmowało się projektowaniem zastosowania tensometrów i montowaniem ich w różnego rodzaju urządzeniach technicznych. Pierwszy poważny kontrakt realizowaliśmy dla Centrostalu, kierowanego wówczas przez Zbigniewa Canowieckiego.  Dziś firma specjalizuje się w opracowywaniu nowych rozwiązań i technologii,  działa jako integrator procesów inwestycyjnych w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego. Aktywności te opierają się  na kompetencjach z zakresu bezpieczeństwa przemysłowego, co pozwala na transfer wiedzy eksperckiej. Co istotne, dzisiaj pracownicy Grupy wdrażają rozwiązania wykorzystujące autorskie  know-how, własne patenty i rozwiązania techniczne.

DCIM100MEDIADJI_0279.JPG

Inżynierski design. Dzisiaj Grupę ASE tworzą głównie inżynierowie różnych specjalności. W jej skład wchodzą: Automatic Systems Engineering, ASE ATEX, Biuro Projektowe Biproraf, Biuro Projektów Morskich PROJMORS, C&T ELMECH, EKO-KONSULT oraz MIEP i Squadron. „Taki skład pozwala nam na  oferowanie usług kompleksowych od projektowania poprzez działania integracyjne do rozwiązań eksperckich i montażu konkretnych urządzeń technicznych” – wyjaśnia prezes Jachowicz, podkreślając, że poszczególne podmioty Grupy uzupełniają  się i w ten sposób uzyskuje się rzeczywisty efekt synergii.  „W ostatnim czasie poszliśmy nawet dalej i projekty techniczne „opakowane” zostały w „autorski design” – projektami obiektów przemysłowych i ich wnętrz”. Jest jeszcze jedna istotna zaleta działania tak zróżnicowanej grupy firm. Dzięki dywersyfikacji obszarów aktywności, Grupa dobrze radzi sobie w sytuacji, gdy branże rozwijają się nierównomiernie. „Cykle branż, w których działają podmioty grupy nie nakładają się, więc gdy rośnie popyt na usługi części firm Grupy ASE, rekompensuje to okresowy spadek popytu na inne usługi” – wyjaśnia przez Jachowicz.

Zarządzanie przez delegowanie. Ciągły rozwój firmy wymuszał również zmiany w zarządzaniu. „Od początku stawialiśmy na łączenie wiedzy doświadczonych inżynierów i entuzjazmu, wiedzy i dynamiki ludzi młodych” – mówi prezes ASE i podkreśla, że kompletując zespół koncentrował się na wyławianiu talentów i stwarzaniu warunków do ich rozwoju. Gdy firma rozwijała się i rosła ilość nowych projektów w sposób naturalny kreowali się menedżerowie projektów, a później kierownicy działów. Ten naturalny proces inkubacji talentów i menedżerów pozwala na delegowanie uprawnień w kierowaniu,  podejmowaniu inicjatyw i kreowaniu innowacji. Grupa ASE niedawno wzbogaciła się o nowoczesny budynek z laboratoriami. Jest więc miejsce, gdzie pomysły mogą przejść od fazy inkubacji do projektowej. Nową siedzibę otrzymali również projektanci Projmorsu, firmy z silną pozycją na rynku projektów hydrotechnicznych, jak porty i terminale.

ASE na kołach. W Grupie ASE niezwykle ważną częścią aktywności jest rozumiany w sposób modelowy CSR. „Wpieramy amatorską działalność sportową” –  mówi prezes Dariusz Jachowicz, który sam uprawia z sukcesami kolarstwo i bieganie, co widać po licznych medalach, pucharach i dyplomach zdobiących pokój prezesa. „Uważam, że biznes powinien nie tylko przynosić wyniki finansowe, ale także iść w parze ze społeczną odpowiedzialnością, gdyż firma jest częścią jej otoczenia” – podkreśla prezes i wylicza: wspieramy między innymi takie przedsięwzięcia jak imprezy biegowe i triatlony organizowane przez Sposrt EVO, KaszebeRunda, Żuławy Wkoło, Cyklo Gdynia oraz Cyklo Strzepcz i wiele innych. Firma ma nawet swoją amatorką drużynę kolarską ASE TREK GDYNIA, która w sezonie 2018 jest jedną z najlepszych drużyn kolarskich na Pomorzu.

Jaką przyszłość widzi prezes dla Grupy ASE? „Stawiamy na inicjatywę, synergię doświadczenia i  nowoczesności oraz innowacyjność” – mówi Dariusz Jachowicz i podkreśla:  nie oglądamy się za siebie, szukamy wyzwań w dynamicznej przyszłości.

Marek Grzybowski

Fot. ASE