Dynamiczne łańcuchy dostaw

Dynamiczne lanc dostaw -  skan okladki  SAM_4749 SAM_4751

„Dynamiczne łańcuchy dostaw” Johna Gattorna to książka unikalna na rynku publikacji. Łączy bowiem w sobie walory publikacji naukowej i przystępnego podręcznika dla menedżerów i organizatorów zarządzania dostawami.

Jest to publikacja naukowa, bo zawiera uogólnienia z prowadzonych w wymiarze globalnym badań empirycznych z uwzględnieniem realiów lokalnych. Jest pouczająca dla praktyków, bo wytycza kierunki myślenia menedżerów o kliencie, dostawcy, organizacji i ludziach w niej działających. Jest to publikacja na czasie, bo uwzględnia zachowania menedżerów i organizacji w okresie prosperity i recesji. John Gattorna w sposób bezwzględny obnaża zachowawcze podejście do rynku nabywców i dostawców oraz skostniałe „sprawdzone” organizacje. To bardziej opowieść jak zachować się na rynku niż podręcznik, bardziej przewodnik niż zbiór recept, bardziej poradnik niż instrukcja postępowania. Pracując jako konsultant i doradca firm na całym świecie, John Gattorna wspomagał menadżerów w  doskonaleniu łańcuchów dostaw. Wtedy też dostrzegł, że łańcuchy dostaw są żywe i tak dokładnie zatytułował poprzednią książkę: „Żywe łańcuchy dostaw” (Living supply chains). Bo łańcuchy dostaw tworzą ludzie, klienci, konsumenci, dostawcy, pracownicy firm produkcyjnych i usługowych oraz ci którzy te dostawy organizują i wykonują. Jednak okazało się, że dla menedżerów  bardziej przystępny termin to: „dynamiczne łańcuchy dostaw”.

Dynamika przewija się przez całą książkę i autor odmienia ją i komentuje na wszystkie sposoby i różne warianty, używając całej gamy synonimów i paraleli. W ten sposób przełamuje schematyczne podejście do myślenia o dostawach, logistyce i konkurencji, o segmentacji rynku i dostawcach, o zarządzaniu i kulturze organizacji. Już podtytuły pierwszego rozdziału zapowiadają, że autor nie będzie rozpieszczał menedżerów i żąda, by  „spojrzeli poza konwencjonalną mądrość” oraz „czas na nowo wymyślić definicję przedsiębiorstwa”, bowiem „chodzi o ludzi, głupcze!”.

Czytelnik otrzymuje w kolejnych rozdziałach przemyślenia autora na temat klientów, bo „wszystkie ścieżki prowadzą do klientów, Projektowania łańcuchów dostaw, bo dostarczają wartość, „odkrywania kultury przedsiębiorstwa” i przywództwa. Czytelnik dowie się również jak „projektować reaktywne struktury przedsiębiorstwa” oraz tworzyć „szczupłe”, „prężne” i „hybrydowe” łańcuchy dostaw. Wreszcie jak te łańcuchy wykorzystywać w praktyce dynamicznego przedsiębiorstwa.

O swoich spostrzeżeniach i przemyśleniach John Gattorna mówił równie dynamicznie i z pasją do kilkusetosobowej grupy uczestników konferencji Multimodal Europe 2013, zorganizowanej niedawno przez „Eurologistics”. Dzięki przekładowi Krzysztofa Mazurka i redakcji Alicji Kosteckiej, polski czytelnik dostaje do rąk ważną pozycję. Wnosi ona świeże spojrzenie na zagadnienie kreowania wartości w coraz bardziej złożonych sieciach globalnych dostaw.

Marek Grzybowski

John Gattorna, „Dynamiczne łańcuchy dostaw”, Eurologistics, Poznań 2013, stron 400.   John Gattorna jest profesorem University of Technology, Sydney (UTS), Supply Chain 50 Special Advisor, SC50 Atlanta, S P Jain School of Global Management, Singapore. Foundation Professor to CIPS Australia. Więcej informacji na temat autora i jego publikacji: http://johngattorna.com/.