Menedżerowie Archive

0

12 Essential Insights for Managing Teams

For decades, researchers have published findings around leadership and team building in MIT Sloan Management Review. This collection offers a dozen of our most popular articles on managing teams.

Teamwork doesn’t just happen — good teams require good leaders who have vision and practiced skills. Leading effective teams today requires laying the groundwork for how team members and the wider organization will be successful. We’ve collected a dozen of our most popular articles on leading teams from our archives.

This collection, all of which are free on our site Tuesday, March 24, through Thursday, March 26, offers a range of actionable advice for managers on how to foster trust and accountability, resolve conflicts, and bridge geographic distances on distributed teams. Readers will benefit from decades of research from academics and practitioners on the skills and effective approaches leaders need to manage diverse teams to enhance collaboration and achieve better performance.

1. The Smart Way to Respond to Negative Emotions at Work

Christine M. Pearson

Whether provoked by bad decisions, misfortune, poor timing, or employees’ personal problems, no organization is immune from bad feelings. Many executives try to ignore negative emotions in the workplace, but that tactic can be costly. When employees’ negative feelings are responded to wisely, they often provide important feedback.

2. It’s Time to Tackle Your Team’s Undiscussables

Ginka Toegel and Jean-Louis Barsoux

The more undiscussables there are on your team, the more difficult it is for the team to function effectively. Ignoring unresolved conflicts results in strained relationships and bad decisions. This article outlines how leaders can bring the four types of undiscussables to light, improving team learning, problem-solving, and performance.

3. Five Rules for Managing Large, Complex Projects

Andrew Davies, Mark Dodgson, David M. Gann, and Samuel C. MacAulay

Large-scale, long-term projects are notoriously difficult to manage. But research on megaprojects — defined as projects costing more than $1 billion — reveals five lessons that can help executives manage any big, complex project more effectively.

4. Five Ways to Improve Communication in Virtual Teams

N. Sharon Hill and Kathryn M. Bartol

When it comes to managing your virtual team’s success, it’s not the technology that matters — it’s how people use it. This article looks at five strategies for conquering distance and improving communication and performance in dispersed teams.

by Ally MacDonald (@allymacdonald) is senior editor at MIT Sloan Management Review; more: https://sloanreview.mit.edu

0

Jak dziś radzą sobie deweloperzy z zakupem działek pod budowę mieszkań

Czy ze względu na trudności ze znalezieniem gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach deweloperzy biorą pod uwagę zakup bardziej wymagających działek, np. parceli z budynkami do wyburzenia, czy terenów pofabrycznych z zabudowaniami do rewitalizacji. Czy firmy rozpatrują alternatywne rozwiązania, jak łączenie parceli lub odrolnianie ziemi? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl     

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.  

Problem z podażą gruntów utrzymuje się już od kilku lat, więc trudno jest budować portfel wyłącznie w oparciu o „łatwe” grunty, ponieważ takich na rynku zwyczajnie nie ma. Tym samym deweloperzy, w tym również nasza spółka, podejmują się realizacji projektów trudniejszych, często wymagających rewitalizacji terenów, uchwalania planów miejscowych, czy też przeznaczenia większych nakładów na infrastrukturę np. związaną z sieciami czy drogami. Przykładem tego typu inwestycji w naszym portfelu jest Bastion Wałowa w Gdańsku, który powstaje na terenach byłych koszar wojskowych. W ramach trzeciego etapu realizacji inwestycji zostanie odtworzona ściana jednego z budynków z wykorzystaniem pierwotnego budulca. Inwestycje, które wymagały rozbiórki istniejących obiektów to również Kamienna 145 we Wrocławiu, Grzegórzecka 77 w Krakowie, czy Baltea Apartments w Gdańsku.

Marcin Żurek, dyrektor ds. realizacji inwestycji w Nickel Development

Radzimy sobie dobrze z uzupełnianiem zasobów gruntów i mamy już za sobą doświadczenia związane z zakupem działek, które wymagają dodatkowych działań. Zarówno łączenie parceli, jak i wydzielanie gruntów są przez nas praktykowane. Bierzemy pod rozwagę również stopniowe skupowanie udziałów w nieruchomości, aby następnie wystąpić o zmianę warunków zabudowy na potrzeby przyszłej inwestycji. Nie jesteśmy natomiast aktualnie zainteresowani odrolnieniem gruntów, a skupiamy się przede wszystkim na poszukiwaniu działek w granicach miast.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper

Brak atrakcyjnych gruntów pod inwestycje mieszkaniowe oraz rosnące ceny działek to problem, z którym boryka się większość firm deweloperskich w Polsce. Co więcej, wiele dostępnych terenów jest obarczonych dodatkowymi utrudnieniami, komplikującymi proces inwestycyjny. Posiadamy duże doświadczenie, wiedzę i wykwalifikowaną kadrę specjalistów, co daje dobrą perspektywę w zakresie zagospodarowywania terenów o trudniejszej charakterystyce inwestycyjnej. Na przestrzeni ostatnich lat z powodzeniem zrealizowaliśmy przedsięwzięcia, które wiązały się z rewitalizacją zaniedbanych obszarów poprzemysłowych, a także koniecznością renowacji istniejącej  historycznej zabudowy. Osiedla Lokum di Trevi na wrocławskim Tarnogaju i Lokum Victoria przy ulicy Tęczowej powstały w miejscach po dawnych zakładach przemysłowych, hurtowniach i magazynach. Teren pod budowę Lokum Victoria kupiliśmy razem z zabytkowymi obiektami, które poddaliśmy zabiegom konserwatorskim i zaadaptowaliśmy do nowych funkcji handlowo-usługowych. W ten sposób wykreowaliśmy atrakcyjną, ogólnodostępną przestrzeń miejską.

Realizując drugi etap osiedla Lokum Vena we Wrocławiu podjęliśmy się zadania rewitalizacji zespołu budynków wzniesionych pod koniec XIX i na początku XX w. Przeszły one gruntowaną renowację, która została przeprowadzona w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i dbałością o każdy detal. W odrestaurowanych wnętrzach powstały luksusowe apartamenty, którym prestiżu dodaje niezwykła, historyczna oprawa. Dzięki sukcesywnemu uzupełnianiu  banku ziemi jesteśmy w dość komfortowej sytuacji. Posiadane przez firmę zasoby pozwalają na budowę ponad 10 tys. mieszkań we Wrocławiu i w Krakowie.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Dysponujemy bankiem ziemi pod budowę ponad 5 tys. lokali w atrakcyjnych lokalizacjach, który konsekwentnie budowaliśmy od lat. Naturalnie nie zaprzestajemy dalszych poszukiwań. Monitorujemy rynek, ale nie robimy zakupów za wszelką cenę, bo nie ma takiej presji.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

W naszej firmie sami organizujemy zakup gruntów. Co istotne, prowadzimy racjonalną politykę zakupu działek pod inwestycje, decydujemy się tylko na najbardziej atrakcyjne oferty. Przy czym i tak znacząco rozbudowaliśmy bank ziemi. Nie mamy z góry założonego planu odnośnie zakupu gruntów, jesteśmy w tym względzie elastyczni. Nie wykluczamy lokalizacji, gdzie konieczna jest rewitalizacja terenów poprzemysłowych czy działek, które są obarczone trudnościami formalnymi w związku z budową niezbędnej infrastruktury. Cały czas szukamy atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje i gdy tylko pojawia się dobra propozycja zakupu, szybko ją finalizujemy. Jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ posiadamy obszerny bank ziemi. W minionych latach dużo środków zainwestowaliśmy w jego rozbudowę. W 2017 roku przeznaczyliśmy na ten cel przeszło 230 mln zł, w 2018 roku niespełna 200 mln zł, a w pierwszych trzech kwartałach minionego roku blisko 90 mln zł. To zabezpiecza naszą działalność na kilka lat.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Od kilku lat trudno jest znaleźć atrakcyjne tereny inwestycyjne z prostą sytuacją prawną. Większość naszych inwestycji została zrealizowana na terenach, które poprzednio miały nieco inne przeznaczenie niż mieszkaniowe.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development 

Rewitalizacja przyciąga obecnie coraz bardziej uwagę deweloperów, również naszą, ze względu na ograniczoną podaż gruntów pod zabudowę na terenach miejskich. Rewitalizowane przestrzenie to często jedne z najlepszych lokalizacji. Historia jest źródłem niepowtarzalnego klimatu, który może wyróżnić inwestycję i działać na wyobraźnię kupujących. Jednak trzeba mieć na uwadze, że warunki techniczne takich projektów są trudne do przewidzenia i mają wpływ na finalne koszty.

Michał Płoucha, dyrektor zarządzający BY MADE

Jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ jako grupa realizująca aparthotele szukamy gruntów z przeznaczeniem pod usługi, a co za tym idzie nie konkurujemy z deweloperami budującymi obiekty wielorodzinne, którzy już od dłuższego czasu borykają się z problemem braku działek pod zabudowę mieszkaniową w centrum i jego najbliższym otoczeniu. Zmniejszająca się podaż gruntów wpływa na ceny mieszkań, które rosną od dłuższego czasu. W konsekwencji mikroapartamenty stają się coraz bardziej atrakcyjne w oczach inwestorów. Pod budowę aparthotelu Legnicka 60C kupiliśmy niezabudowaną działkę w dobrej lokalizacji, która zachęca inwestorów do nabywania lokali. Po pierwsze zapewnia bardzo duże możliwości wynajmu i szeroką grupę docelową najemców, po drugie daje szansę na wzrost wartości nieruchomości w czasie. Oczywiście interesują nas także działki zabudowane obiektami do wyburzenia lub adaptacji.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Robyg SA.

Jednym z ważniejszych wyzwań dla deweloperów będzie pozyskiwanie banków ziemi. Już teraz przewagę mają największe podmioty, które są w stanie podpisywać umowy na duże tereny. Potencjał sprzedażowy Robyg na kolejne kwartały jest wysoki, zasoby gruntów umożliwiają nam wybudowanie około 16 000 mieszkań. Obecnie w ofercie sprzedażowej Grupy w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu znajduje się około 1200 lokali. Jest ona stale uzupełniana o nowe etapy i inwestycje. Prowadzimy działalność deweloperską w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Posiadamy też tereny inwestycyjne w Poznaniu.

Grupa Robyg ma bardzo bogate doświadczenie w prowadzeniu inwestycji na terenach rewitalizowanych, pofabrycznych, a także w zakresie przygotowania formalno-prawnego gruntów, jak np. odrolnienie. Dlatego nie przewidujemy trudności w pozyskiwaniu nowych lokalizacji. Bogaty bank ziemi na kilka lat to jeden z naszych atutów.

Autor: Dompress.pl

0

Explore alternative digital-learning strategies

Managers can’t push the pause button on capability building, so the moment belongs to virtual learning. Some tactics and strategies can help.

As businesses around the world postpone and cancel in-person meetings in response to the novel coronavirus (or SARS-CoV-2), which causes the COVID-19 disease, workplace learning is emerging as one of the earliest and hardest-hit business activities. Based on our observations as of early March, roughly one-half of in-person programs through June 30, 2020, have been postponed or canceled in North America; in parts of Asia and Europe, the figure is closer to 100 percent.

However, businesses can’t afford to put capability building on hold. Whether the effort is reskilling at the business-unit level or a company-wide aspirational transformation, companies can’t simply push the pause button on critical workplace learning, even as they move rapidly to put employee safety first.

To continue enabling and delivering value-creating efforts, learning leaders have a number of tactical steps they can consider to protect employees, adapt programs and delivery, and establish and expand virtual live learning. Digital and virtual learning programs were already on the rise before COVID-19 struck, and we already see a marked increase in such learning programs, which many younger employees embrace.

Beyond tactical steps, there are strategic measures, such as exploring alternative digital learning strategies, that managers can develop during this time of social distancing. The stronger learning capabilities that emerge could stand as a positive long-term outcome from this sobering period. 1

Six best-practice actions, ranging from the immediate and tactical to the strategic, can help maintain the momentum and benefits of workplace-learning programs and help build a new foundation for effective virtual learning. These actions are establishing a learning-response team, protecting employees in in-person programs, adapting delivery, promoting digital learning, exploring alternative digital strategies, and practicing and preparing for multiple outcomes.

Set up a COVID-19 learning-response team

Practice and prepare for multiple outcomes

In any extraordinarily uncertain environment, scenario-planning techniques should be part of any approach. A cross-functional COVID-19 learning-response team should focus on practicing decision making and communication under a variety of potential scenarios. Is the virus seasonal? Is it possible that travel restrictions may be lifted by May or so? If so, the team might consider prebooking post-May capacity to deliver programs then—perhaps with generous cancellation policies attached. Similarly, if demand for digitally delivered learning shows a sustained increase, the team should make sure it understands the underlying capacity needs to deliver it and to address any technology limitations in advance.

To get a sense of how such planning can play out, consider evaluating the scenarios described in “COVID-19: Implications for business,” and establish a plan for what workplace learning looks like under each. Practicing responses under different assumptions will enable teams to pressure test response plans for COVID-19 and may boost confidence when the time comes to execute them.


Learning leaders who implement a thoughtful response plan for COVID-19 can minimize the disease’s impact on capability building and ensure the safety of learners. Expanding learning opportunities—and improving learning overall—can also ultimately serve as a bright spot for organizations through this difficult period.

About the authors: Alok Kshirsagar is a senior partner in McKinsey’s Mumbai office; Tarek Mansour is a senior partner in the Dubai office; and Liz McNally is a partner in the New York office, where Marc Metakis is an associate partner.

More: www.mckinsey.com

0

How to Turn AI into ROI

After several decades of progress, AI technology is now poised to become a sig-nificant source of value for a wide range of businesses. In the 2019 MIT Sloan Management Review and Boston Consulting Group (BCG) Artificial Intelligence Global Executive Study and Research Report, 9 out of 10 respondents agree that AI represents a business opportunity for their company.In addition, a growing number of leaders view AI as not just an opportunity but also a strategic risk: “What if competitors, particularly unencumbered new entrants, figure out AI before we do?” In 2019, 45% perceived some risk from AI, up from an already substantial 37% in 2017. This shift suggests an increasing awareness of and concern with competitors’ use of AI. In China, perceived risk from AI is even higher.Significant challenges remain, however. Many AI initiatives fail. Seven out of 10 companies surveyed report minimal or no impact from AI so far. Among the 90% of companies that have made at least some investment in AI, fewer than 2 out of 5 report obtaining any business gains from AI in the past three years. This number improves to 3 out of 5 when we include companies that have made signifi-cant investments in AI. Even so, this means 40% of organizations making significant investments in AI do not report business gains from AI.The crux is that while some companies have clearly figured out how to be successful, most compa-nies have a hard time generating value with AI. As a result, many executives find themselves facing a set of AI realities: AI is a source of untapped opportunity, it is an existential risk, and it is difficult. Above all, it is an urgent issue to address. How can executives exploit the opportunities, manage the risks, and minimize the difficulties associated with AI? How should they navigate all three factors?

Our findings — based on a survey of more than 2,500 executives and 17 interviews with leading experts — provide a data-driven view of what organizations that succeed with AI are doing and what real success with AI looks like. Companies that cap-ture value from their AI activities exhibit a distinct set of organizational behaviors. They:•Integrate their AI strategies with their overall business strategy.•Take on large, often risky, AI efforts that priori-tize revenue growth over cost reduction.•Align the production of AI with the consump-tion of AI, through thoughtful alignment of business owners, process owners, and AI ex-pertise to ensure that they adopt AI solutions effectively and pervasively.•Unify their AI initiatives with their larger busi-ness transformation efforts.•Invest in AI talent, data, and process change in ad-dition to (and often more so than) AI technology. They recognize AI is not all about technology. More: www.bcg.com

More: Winning With AI. Pioneers Combine Strategy, Organizational Behavior, and Technology. OCTOBER 2019RESEARCH REPORT, By Sam Ransbotham, Shervin Khodabandeh, Ronny Fehling, Burt LaFountain, and David Kiron.

0

In disruptive times, the power comes from people

An interview with Eric Schmidt

As we enter a new golden age of technological innovation, nurturing talent will become more critical, according to the former chairman of Alphabet.

With his decades of experience in Silicon Valley, Eric Schmidt is regularly tapped for his views on the future of technology and how the latest disruptive innovations in areas such as artificial intelligence could shape the world. Yet he’s quick to point out that it’s the people behind the technology who make the difference, a sentiment he admits is oft repeated yet still somehow underestimated. Developing young talent into the inventors and leaders of tomorrow is a major focus of Schmidt’s philanthropic efforts—and Rise, a new joint initiative between Schmidt Futures and the Rhodes Trust, embodies that mission.

At the recent McKinsey BLINK Conference in the United Kingdom, Schmidt spoke about the dizzying speed of disruption, as well as how to nurture and position people to harness technological dynamism for the greater good of organizations and society. An edited version of his remarks follows.

Talent: Where incredible meets profound

We’re at the beginning of another golden age. When I think about the next big tech innovations, I like to distinguish between those that are incredible and those that are profound. Self-driving cars could be incredible. They can potentially save hundreds of thousands of lives. But new technologies that allow a paradigm shift in the way we solve problems would be profound. Many of today’s toughest problems exist because we are at the limit of what we can understand.

More: https://www.mckinsey.com/business-functions