Innovation Archive

0

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny rozwija działalność w ramach HUBów

Kurs na morskie innowacje i dyfuzję wiedzy

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny rozwija działalność w ramach HUBów. Kurs na morskie innowacje i dyfuzję wiedzy

Przedstawiciele dużych, średnich i małych firm, szkolnictwa morskiego oraz przedstawiciele mediów i menedżerowie HUBów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkali się w Gdyni na śniadaniu biznesowym 7 grudnia br.

Ze względu na panującą pandemię i bezpieczeństwo uczestników w spotkaniu brało udział 25 osób. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, mecenas Matusz Romowicz z Legal Marine, i Piotr Witek z Moore Rewit, kpt ż.w. Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, z Nauty byli prezesi Monika KozakiewiczAdam Potrykus, a z Crista dyrektor Jacek Milewski. Firmę Hydromega reprezentował dyrektor Michałowski, a z Grupy Technologicznej ASE przybyli Jakub Roszkiewicz (Biprograf) i Wojciech Panfil (Elmech-ASE). Z firmy Whizzbrand byli Marcin Więckowski i Robert Widomski. W spotkaniu brał udział Maciej Spigarski, wieloletni kierownik sprzedaży znanego producenta jachtów Galeon, obecnie pracownik firmy o profilu kosmicznym. Był również Zarząd Klastra i przedstawiciele Biura Projektów Klastra. Media reprezentowali Cezary Spigarski, prezes zarządu w Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, wydawca portalu www.oficynamorska.pl oraz Mateusz Kowalewski, prezes zarządu, wydawca GospodarkaMorska.pl i MarinePoland.com.

Klaster HUBów

Zebranych powitali Kpt. Alfred Naskręt i prof. Marek Grzybowski, który poinformował, że w ostatnim czasie Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny przeszedł gruntowne zmiany organizacyjne i przekształcił się w klaster innowacyjnych HUBów. Jest to konsekwencją ewolucji klastra, który przed dziesięciu laty zmienił się tradycyjnego klastra Triple Helix w HUB projektów międzynarodowych realizowanych głównie w regionie Morza Bałtyckiego we współpracy z klastrami działającymi w ramach European Cluster Collaboration Platform.

Przekształciliśmy się w „Klaster” hubów, czyli specjalistycznych organizacji o wysokim potencjale innowacyjności – mówił Marek Grzybowski, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego dla portalu GospodarkaMorska, podkreślając, że planuje się przygotowanie projektów, które będą realizowane na potrzeby rynku międzynarodowego.

W klastrze działa HUB produkcji statków zeroemisyjnych, HUB ICT & AI zapewniający kompleksowe opracowania smart port i smart shipyard oraz możliwe do zastosowania w rozwiązaniach smart ship. Bałtycki HUB GREEN TECH pozwala na tworzenie projektów kompletnych rozwiązań produkcji, dystrybucji i zarządzania zieloną energią – wyjaśniają dr Michał Igielski i dr Zdzisław Długosz. Niedawno nowoczesny magazyn energii zbudowany został przez Elmech-ASE działający w ramach Grupy Technologicznej ASE – mówili Jakub Roszkiewicz, Wojciech Panfil. Liczmy, że ASE będzie silnym partnerem w BALTIC GREENTECH HUB. Dzięki rozwiązaniom Elmech-ASE można będzie na rynku międzynarodowym BALTIC ZEV HUB będzie mógł oferować kompleksowe rozwiązanie statków zeroemisyjnych ze stacjami ładowania i magazynami energii na lądzie. W tym obszarze wesprzeć może partnerów HUBu HYDROMEGA, która ma doświadczenie w rozwiązaniach układów hydraulicznych na statkach i na lądzie.

Strefa wspiera

Ważną rolę we wspieraniu innowacyjności, nie tylko w przemysłach morskich, ma polityka Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej udzielania miejsca na działalność firm o dużym potencjale innowacyjności. – Z wieloma firmami, które należą do „Klastra” realizujemy wspólne projekty. Przykładem jest działanie Galatea, które polega na łączeniu innowacyjnych firm z polską branżą morską. Wiele przedsiębiorstw, które nawiązują ze sobą współpracę mieści się również w naszych obiektach w Gdyni, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii – mówił Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W czasie spotkania wywiązała się również dyskusja na temat współpracy nauki z biznesem. Rektor Uniwersytetu Morskiego Prof. Adam Weintrit zaproponował szeroką współpracę Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i innym firmom działającym w ramach Klastra BSSC w obszarze badań naukowych i edukacji dla przemysłu. Kpt Alfred Naskręt przedstawił możliwość wykorzystania przez studentów Uniwersytetu Morskiego szkoleń na stanowisku symulatora łodzi zrzutowej.

Uniwersytet z biznesem

Przedstawiciele firm mówili, że są otwarci na przyjmowanie przyszłych inżynierów na praktyki. Cador udostępnia uczelni najnowsze wersje oprogramowania projektowego mówił prezes Grzegorz Kozłowski. W Naucie odbywają praktyki studenci z Uniwersytetu Morskiego mówił dyrektor Adam Potrykus. Dlatego planujemy również zacieśnić współpracę nauki z biznesem. – Uniwersytet oczekuje od firm zgłoszenie konkretnych potrzeb na tematy prac inżynierskich i magisterskich, rozwiązań technicznych i organizacyjnych wynika z rozmów, które prowadziliśmy w gronie skupionym wokół rektora Adama Weintrita i prezesa Przemysława Sztandery.

Uważamy, że uczestnictwo w takich inicjatywach jest bardzo cenne. Stale śledzimy rynek i nowinki technologiczne. Przemysł stoczniowy szczególnie dynamicznie się rozwija – mówiła Monika Kozakiewicz, prezes zarządu stoczni Nauta S.A. dla portalu GospodarkaMorska.pl. Stocznia jest członkiem założycielem Polskiego Klastra Morskiego, który kilka lat temu przekształcony został w Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.

To nie jedyny przykład, gdy firma wykorzystuje potencjał uczelni działających w Klastrze. W Grupie ASE pracują absolwenci wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Morskiego – informował prezes Dariusz Jachowicz w czasie spotkania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w siedzibie ASE. Również CADOR zatrudnia inżynierów z pomorskich uczelni.

Prawo i finanse

Realizowanie projektów na skalę międzynarodową wymaga wsparcia prawnego i finansowego. Dlatego w klastrze utworzono HUB prawno-finansowy, którego koordynatorem jest mecenas Mateusz Romowicz, a filarami Legal Marine i Moore Rewit. A ponieważ nawet wśród partnerów biznesowych dochodzi do sporów, w ich rozwiązywaniu pomagać ma Bałtyckie Centrum Mediacji Gospodarczych.

Mediacja to polubowny proces rozwiązywania sporów, a w branży morskiej te przepisy nie zawsze są jednoznaczne. Coraz częściej więc firmy widzą potrzebę mediacji, niż walki w sądzie – twierdzi Barbara Matysiak, koordynator Bałtyckiego Centrum Mediacji Gospodarczych, mediatorka przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku i Warszawie. Przy czym Centrum nie ogranicza się do wspierania członków Klastra BSSC, a otwarte jest na wspieranie wszystkich firm i administracji morskich oraz jednostek samorządowych działających w branży morskiej i logistycznej, podkreśla Barbara Matysiak.

W zespole mediatorów Klastra jest między innymi dr Magdalena Konopacka, dr Zdzisław Długosz oraz ekspert od spraw żeglugi kpt ż.w. Alfred Naskręt oraz portów i żeglugi bliskiego zasięgu Krzysztof Anzelewicz.

W czasie spotkania powstało wiele nowych pomysłów na współdziałanie. Uczestnicy spotkania ustalili, że kolejne spotkania będą odbywały się cyklicznie. Będą również spotkania hubów, w czasie których wypracowane zostaną nowe projekty.

Dziś klaster rozwija się w formule Pentagon Helix, integrując transfer wiedzy między nauką i biznesem, wspierając inicjatywy społeczne, samorządów i administracji, rozwijając relacje inwestorskie. Dziś działalność klastra charakteryzuje podejście holistyczne, integracyjne i globalne, wpisujące aktywność przemysłów morskich w gospodarkę 4.0. Klaster koncentrować się będzie więc na projektach zapewniających digitalizację, wykorzystanie sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości oraz wdrażanie w przemysłach morskich i ich otoczeniu zielonego ładu.

MG

Zdjęcia: Cezary Spigarski

0

BCG Most Innovative Companies 2021

Coming out of COVID-19, companies want—and need—to innovate. But too few are ready to rise to the challenge.

Successful innovation takes three things. Making innovation a priority. Committing investment and talent to it. And being ready to transform investment into results. So how are the most innovative companies doing?

Innovation priority is up.

Let’s start with the good news. The number of companies reporting that innovation is among their organizations’ top three priorities is up 10 percentage points in 2021 to 75%—the largest year-over-year increase in the 15 global innovation surveys BCG has conducted since 2005.

But only about half of companies are investing behind their aspirations.

Priorities are good, but commitment counts, too. And just under half of the companies in our research report are putting real resources behind their priorities. We call these companies committed innovators.

An organization can create real value only if its underlying innovation system is ready to translate priority and commitment into results. On this dimension, the news is sobering.

Many committed innovators face a big readiness gap.

This year, we asked respondents a series of questions that enabled us to use BCG’s innovation-to-impact benchmarking framework (i2i by BCG) to assess the readiness of their innovation systems. A perfect i2i score is 100—and only about a quarter of committed innovators scored 80 or above. The median committed innovator fell short of best practice on every i2i dimension, sometimes significantly. And by definition, if that’s how the median performer fared, half of committed innovators score even lower. You can explore the dimensions of the readiness gap below and in the first chapter of our Most Innovative Companies 2021 report: “The Readiness Gap.”

Our analysis reveals that focusing on deficits in five of the ten i2i readiness areas are likely to have the greatest returns:

A focus on leadership and teaming can help close the readiness gap.

The five key elements of readiness highlighted above can be distilled into two overarching themes—leadership and teaming—each of which is the subject of a chapter of this year’s full Most Innovative Companies report.

Leadership.

Leading innovators drive results from a clear CEO agenda. And unambiguous C-level ownership distinguishes top performers from underperformers as measured by share of sales from new products and services. What should be on the CEO’s innovation agenda? We examine this question specifically in “The CEO Innovation Agenda,” the second chapter of this year’s report.

Teaming.

It’s also impossible to achieve innovation readiness without a strong link—indeed, a virtuous cycle of collaboration—between product development and facing functions. Establishing this cycle and keeping it active are perennial challenges. In fact, this year the global innovation executives we surveyed cited it as the top obstacle to achieving higher returns on innovation investment. Explore the stories of ten leading innovators that successfully maintain innovation’s connection with the marketplace in the third chapter of our Most Innovative Companies report: “How Leaders Bring Product and Sales Teams Together.”

Download the full report

0

EY: Business 5.0 – seria spotkań z ekspertami EY SAP

W obszarze technologii jak i biznesu, najważniejszy pozostaje człowiek oraz jego decyzje. Zmiana nie zawsze oznacza rozwój, a cyfrowa transformacja nie zawsze kończy się sukcesem. Czy wiesz, jak się przygotować i jakie decyzje podjąć, by skutecznie ją wdrożyć?
Zapraszamy na serię spotkań z ekspertami EY SAP i ich gośćmi, którzy przedyskutują dostępne rozwiązania oraz perspektywy, by umożliwić Państwu podjęcie świadomych decyzji biznesowych.

SAP Dilemmas
Wyzwania, złożone wybory cyfrowej transformacji oraz moc możliwości: „SAP Dilemmas” to nowy cykl spotkań z ekspertami, który rozpocznie się już 29 kwietnia.

Zapraszamy do udziału:

 • 29 kwietnia | 11:00 | SAP Dilemmas: Bezpiecznie, szybko i niedrogo – czy to fikcja w rozmowach o chmurze? – Zapisz się

Podczas pierwszego webcastu w ramach serii „SAP Dilemmas” eksperci EY porozmawiają o znanych i mniej popularnych kwestiach dotyczących rozwiązań SAP w chmurze publicznej.

 • 13 maja | 13:00 | SAP Dilemmas: Ile razy jesteś gotów się pomylić, aby móc to zrobić dobrze? – Zapisz się
 • 8 czerwca | 11:00 | SAP Dilemmas: Jaki wybrać model transformacji w HR? – Zapisz się
 • 7 września | 11:00 | SAP Dilemmas: Jak cyfrowa transformacja może być bardziej realna? – Zapisz się
 • 28 września | 11:00 | SAP Dilemmas: Jak zdefiniować zakres wdrożenia i oszacować koszty cyfrowej transformacji? – Zapisz się
 • 21 października | 11:00 | SAP Dilemmas: Jaki zespół najlepiej będzie wspierał Twoje systemy? – Zapisz się
 • 18 listopada | 11:00 | SAP Dilemmas: Czy planując analitykę, analizujesz wszystkie możliwości? – Zapisz się

Więcej: https://info.ey.com/

0

BCG Economic Resilience Is Built on Societal Well-Being

This article is the first in a series providing insight on why government leaders need to look beyond economic development and prioritize the overall well-being of citizens. The second article will explore how leaders can approach and tackle inequality, and the third will cover direct actions governments must take for the short- and long-term development of countries and their citizens.

One of the biggest lessons COVID-19 taught governments is that societal well-being makes countries more resilient. Nations that invest across a range of development dimensions—such as education, health, infrastructure, and governance—have been better able to cushion the socioeconomic fallout from the pandemic. Our analysis shows that countries with improved abilities to convert wealth into well-being as well as those with high overall well-being tended to mitigate drops in economic performance and limit the growth of unemployment rates during the first year of the pandemic. In contrast, countries with lower levels have fallen further behind, particularly in GDP growth and employment. This aligns with our previous research that shows countries better at converting wealth into well-being were able to recover more quickly from the 2008–2009 financial crisis.

Since 2012, BCG has ranked countries according to a proprietary economic development tool called the Sustainable Economic Development Assessment, or SEDA. (See “A Comprehensive Measure of Well-Being.”) A consistent finding from our research is that the more traditional metrics of economic development, which focus on GDP and other macroeconomic indicators, are not sufficient to gauge the true state of development in any society. Rather, countries need to take a more comprehensive and sustainable approach that incorporates and optimizes societal well-being. Viewed through this lens, SEDA analyses have shown that some lower-income countries are actually better off than high-income countries because they look beyond economic metrics and invest in well-being more broadly. COVID-19 brought in a new dimension—an opportunity to observe how such efforts make countries more resilient in a crisis.

A Comprehensive Measurement of Well-Being

Explore BCG’s rankings of national well-being

0

McK: The CEO moment Leadership for a new era

COVID-19 has created a massive humanitarian challenge: millions ill and hundreds of thousands of lives lost; soaring unemployment rates in the world’s most robust economies; food banks stretched beyond capacity; governments straining to deliver critical services. The pandemic is also a challenge for businesses—and their CEOs—unlike any they have ever faced, forcing an abrupt dislocation of how employees work, how customers behave, how supply chains function, and even what ultimately constitutes business performance.

Confronting this unique moment, CEOs have shifted how they lead in expedient and ingenious ways. The changes may have been birthed of necessity, but they have great potential beyond this crisis. In this article, we explore four shifts in how CEOs are leading that are also better ways to lead a company: unlocking bolder (“10x”) aspirations, elevating their “to be” list to the same level as “to do” in their operating models, fully embracing stakeholder capitalism, and harnessing the full power of their CEO peer networks. If they become permanent, these shifts hold the potential to thoroughly recalibrate the organization and how it operates, the company’s performance potential, and its relationship to critical constituents.

Only CEOs can decide whether to continue leading in these new ways, and in so doing seize a once-in-a-generation opportunity to consciously evolve the very nature and impact of their role. Indeed, as we have written elsewhere, part of the role of the CEO is to serve as a chief calibrator—deciding the extent and degree of change needed. As part of this, CEOs must have a thesis of transformation that works in their company context. A good CEO is always scanning for signals and helping the organization deliver fine-tuned responses. A great CEO will see that this moment is a unique opportunity for self-calibration, with profound implications for the organization.

We have spoken with and counseled hundreds of CEOs since the pandemic first hit. It is clear to us that they sense an opportunity to lead in a new, more positive and impactful way. If a critical mass of CEOs embraces and extends what they have learned during the pandemic, this CEO moment could become a CEO movement—one that is profoundly positive for the achievement of corporate, human, and societal potential. As Rajnish Kumar, chairman of the State Bank of India, reflects, “This will be a true inflection point. I think that this pandemic, in terms of implications, will be as big an event as World War II. And whatever we learn through this process, it must not go to waste.”

(…)

Invest further in building relationships with other CEOs

CEOs are communicating more, and expanding their networks, in part because only another CEO confronting the pandemic can fully identify with today’s leadership challenges. As Laxman Narasimhan, CEO of Reckitt Benckiser, puts it: “I find talking to other CEOs about how they are handling the crisis extremely helpful—this shared experience connects us and gives me added perspectives.” Says AmerisourceBergen CEO Steve Collis, “From an external perspective, I’ve been a beneficiary of amazing calls with other CEOs who have been willing to share their knowledge. This has been such a growing experience.”

Hospital CEOs realized we were chasing each other around the supply chains [hunting for PPE]. So we began to coordinate. It became almost a daily call.

— Kate Walsh, CEO, Boston Medical Center

It’s no surprise that CEOs are seeing the benefits of connecting in new ways during this crisis. The urgency of the moment has given focus and urgency to the nature of the dialogue. Kate Walsh, CEO of Boston Medical Center, started talking to her peers early in the pandemic, when Boston was becoming one of the country’s COVID-19 hot spots. “Hospital CEOs realized we were chasing each other around the supply chains,” says Walsh. “We began to coordinate, so at least we could let people know that we’d give everybody a mask when they come to work on Monday morning. It became almost a daily call [with other hospitals] as we tried to figure out how to respond to the volume of cases.” Leaders are less focused on showing up to large group meetings and putting on a corporate face that suggests “We’ve got it under control.” Instead, they are intent on accelerating problem solving together by building on one another’s ideas, iterating novel solutions to use in the workplace, trading notes, and moving forward having learned what works best. They are also encouraging one another to conduct bold experiments, taking advantage of the current environment to do A/B testing on a massive scale and trying new ways of operating virtually and digitally.

In order for CEOs to leverage such interactions in the future and accelerate impact on shared challenges, they will have to continue to approach such opportunities—both formal and informal—with humility, a learning mindset, and an open-minded commitment to ongoing development. The benefits of doing so are more significant than one might imagine: role modeling this has the potential to create more open learning organizations for companies, and to identify the cross-industry analogies that often provide the touchstone for innovation. Without the pressure of a crisis, however, leadership resolve will be required to maintain such an approach—research makes it clear that none of this is easy for people in powerful roles.

In light of the newfound connectivity among CEOs within and across industries happening in this moment, CEOs will benefit from reflecting on the following questions:

 • What peer networks should I continue or create beyond the crisis (in particular, those in analogous but not identical situations)?
 • What makes for a valuable peer interaction, and how can I ensure that these conditions are in place when I interact with other CEOs?
 • Beyond role modeling, how can I encourage my senior team and other leaders to enrich their own networks and the velocity of learnings with their peers across industries?

Leverage networks to tackle a broad set of issues

CEO networks also have a unique potential to enable some of the other things we have talked about thus far in this article. CEOs in noncompetitive industries are well positioned to both challenge and support their peers in aiming higher; in sharing learnings, best practices, and encouragement regarding elevating “to be” to the same level as “to do”; and in working through how to fully embrace stakeholder capitalism.

COVID-19 has brought with it a pressurized operating environment the likes of which few of today’s CEOs have ever experienced—it has “unfrozen” many aspects of the CEO role.

The pharmaceutical industry’s “10x” rush to counter COVID-19 bears witness to this. As Christophe Weber, CEO of Takeda Pharmaceuticals, explains, “We started the development of a plasma-derived medicine for COVID-19 by ourselves. But our head of Plasma-Derived Therapies realized that if we formed an alliance with other plasma companies, we could go much faster and would have the potential to produce a product on a bigger scale. So now we have a pro bono, not-for-profit alliance. And we have a very good alliance with other major plasma companies, smaller ones, and also nonplasma companies, like Microsoft. When everybody saw that it was a true alliance to do good for society, we were able to get the convergence of many companies.”

This interest in shared success can create wins for multiple stakeholders. “Part [of the adjustment to COVID-19] is focusing even more on partnering with and supporting the community,” says CCHMC’s Fisher. “For example, CEOs of major employers, including P&G, Kroger, Fifth Third Bank, Cincinnati Children’s, and others, initiated a task force to focus on a robust and inclusive restart of our economy and region. Being part of those things is more important than ever to me, our institution, and our community.”

Alain Bejjani of MAF frames the potential for CEOs to work together in ways that change the world for the better. Says Bejjani, “Employers enjoy the highest level of trust compared to governments and even NGOs [nongovernmental organizations]. This capital of trust is very important and something CEOs should leverage going forward. We should be at the bridgehead for change. Governments cannot win, cannot deal with the complex issues of our time, without business. Business, in turn, cannot win without government and civil society.” As COVID-19 has made clear, changing the world for the better is good not only for society but also for business.

As CEOs look forward to decide what issues to tackle with their peers, they can build on their pandemic experience by considering the following questions:

 • On what issues has peer connectivity most benefited my business, now and in the future?
 • On what societal issues (such as inequity and racism, climate change, porous social safety nets, weakened healthcare systems) should peer connectivity be directed, and how can I maintain the same level of intensity that I did during the pandemic?
 • What issues will I take personal leadership on and convene others around?

COVID-19 has brought with it a pressurized operating environment the likes of which few of today’s CEOs have ever experienced. It has necessitated a reappraisal of how much is possible and in what time frames. It has forced personal disclosure at levels previously considered uncomfortable and, in doing so, has increased awareness of the importance of how leaders show up personally. It has shined a light on the interconnectivity of stakeholder concerns. It has prompted a level of substance-based, peer-to-peer CEO interaction that has elevated all involved. Ultimately, it has “unfrozen” many aspects of the CEO role, making possible a re-fusing of new and existing elements that could define the CEO role of the future.

When the pressure decreases, will CEOs go back to operating as they did before? Or will the role at the top be thoughtfully reconsidered and reconceived by those who occupy it? Clearly, not every CEO will choose to make permanent the four shifts we’ve discussed. The more that CEOs do, however, the more the moment has the potential to become a movement—one that could create higher-achieving, more purposeful, more humane, and better-connected leaders. Judging by the evolution underway, many companies and societies stand to benefit.

About the authors: Carolyn Dewar is a senior partner in McKinsey’s San Francisco office, Scott Keller is a senior partner in the Southern California office, Kevin Sneader is McKinsey’s global managing partner and is based in the Hong Kong office, and Kurt Strovink is a senior partner in the New York office.

The authors wish to thank Monica Murarka for her contributions to this article.

More: McKinsey.com