CRM Archive

0

E-commerce ze sprzedażą tradycyjną gwarantuje sukces w handlu detalicznym

 

Aż 56 centów z jednego dolara wydanego w sklepie stacjonarnym to efekt kontaktu klienta z kanałami cyfrowymi.

Ożywienie gospodarcze w wielu regionach świata sprzyja globalnym sprzedawcom detalicznym. Przychody 250 największych detalistów na świecie wyniosły w ubiegłym roku obrotowym (kończącym się najpóźniej w czerwcu 2017 r.) 4,4 biliona dolarów. Rok do roku był to wzrost o 4,1 proc. Jak wynika z najnowszej edycji corocznego raportu „Global Powers of Retailing 2018. Transformative change, reinvigorated commerce”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, choć nadal 90 proc. sprzedaży globalnej ma miejsce w sklepach tradycyjnych, to prawdziwa walka o klienta rozegra się w kanałach cyfrowych. Niezmiennie od ponad 20 lat największym detalistą na świecie pozostaje amerykański gigant Wal-Mart.

Suma przychodów 250 największych sieci detalicznych, wygenerowanych w minionym roku podatkowym, wyniosła prawie 4,41 bln dolarów, co oznacza wzrost o 4,1 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost ten wyniósł średnio 4,8 proc. rocznie. – Mimo trudnych warunków makroekonomicznych handel detaliczny rozwija się stabilnie. Sytuacja różni się jednak w zależności od regionu: w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce Południowej odnotowano znaczący wzrost przychodów, sięgający odpowiednio 10,9 oraz 9,8 proc., podczas gdy w Europie, Azji czy Ameryce Północnej było to wzrosty poniżej 5 proc. – mówi Magdalena Jończak, Lider Zespołu ds. Sektora Dóbr Konsumenckich, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte.

Aby znaleźć się na liście TOP 250 (ostatnia firma w zestawieniu) spółka musiała w poprzednim roku obrotowym (ostatnim zakończonym) osiągnąć przychody w wysokości co najmniej 3,6 mld dolarów, a średni poziom przychodów przypadający na jedną firmę wyniósł 17,6 mld dolarów. Średnia marża zysku netto w branży wyniosła 3,2 proc. Aż 22,5 proc. przychodów detaliści czerpali z działalności poza krajem rodzimym. Średnia liczba krajów, w których sieci prowadzą swoją działalność, wyniosła w omawianym okresie 10.

Branża spożywcza nadrabia stracony czas

Raport omawia zagadnienia związane z umiejętnością angażowania klienta, która dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii oraz wzmacnianiu lojalności ma pomóc detalistom w dostarczaniu konsumentom nowych doświadczeń. Eksperci Deloitte zwracają uwagę na konieczność budowania kompetencji cyfrowych na najwyższym poziomie. Przedstawiciele sektora detalicznego z całego świata w szybkim tempie przystosowują się do nowej sytuacji. Dziś z perspektywy konsumenta sposób robienia zakupów nie polega na zastępowaniu sklepów stacjonarnych internetowymi. – Nie chodzi o wybór jednego kanału, a wręcz przeciwnie. Klienci przeskakują z kanału na kanał, a na ich ścieżkę zakupową składa się szereg interakcji z daną marką, zarówno online, jak i offline – mówi Mariusz Chmurzyński, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Z danych Deloitte wynika, że 56 centów z jednego dolara wydanego w sklepie tradycyjnym to efekt kontaktu klienta z kanałami cyfrowymi. Trzy lata wcześniej było to 36 centów. Ci którzy kupują w różnych kanałach wydają ponad dwa razy więcej, niż ci, którzy robią zakupy jedynie w sklepach tradycyjnych. Oznacza to, że detaliści muszą odpowiednio i całościowo planować i funkcjonować we wszystkich kanałach, niezależnie od tego, czy ostateczna sprzedaż odbywa się w sklepie czy w Internecie.

Jak wskazuje raport powiązanie zakupów stacjonarnych z internetowymi pomaga nadrabiać straty. Wielu graczy, którzy początkowo nie nadążali za trendami cyfrowymi, teraz próbuje to zmienić. Dotyczy to szczególnie detalistów działających w branży spożywczej. Ostatnie badania wskazują, że globalna sprzedaż artykułów spożywczych poprzez e-commerce wzrosła w ubiegłym roku o 30 proc. Z kolei, jeżeli chodzi o zasięg geograficzny, to największe wzrosty w handlu internetowym zanotowano w Chinach (o 52 proc.), Korei Południowej (o 41 proc.), Wielkiej Brytanii (o 8 proc.) oraz Francji (o 7 proc.).

W realu to, czego klient nie znajdzie online

Eksperci zwracają uwagę również na konieczność tworzenia niepowtarzalnych doświadczeń, które spełniają oczekiwania odbiorców. Aż 90 proc. sprzedaży detalicznej na świecie nadal odbywa się w sklepach tradycyjnych. Jednak aby sprostać konkurencji ze strony przyjaznych w obsłudze sklepów online, które mogą zaoferować ogromny asortyment, zasadniczą rolę odgrywa doświadczenie klienta i zaangażowanie marki. Dlatego ważne jest tworzenie unikalnych, wyselekcjonowanych ofert oraz przyjemna atmosfera i oferowanie klientom usług typu concierge. Na przykład sieć amerykańskich supermarketów Hy-Vee podjęła współpracę z siecią ośrodków fitness OrangeTheory, czego skutkiem było otwarcie sal treningowych obok sklepów.

Jak wskazuje raport Deloitte sprzedaż detaliczna dzięki najnowszym technologiom odzyskuje wigor. Wpływ na ten stan rzeczy mają Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, jak również robotyka, które powinny stać się przedmiotem zainteresowania detalistów, i to zarówno tradycyjnych, jak i internetowych.

Liderzy bez zmian

Amerykańska sieć Wal-Mart od ponad 20 lat pozostaje największym światowym detalistą i generuje roczne przychody ponad czterokrotnie wyższe niż jej najpoważniejszy konkurent. Na drugim miejscu w poprzednim roku obrotowym znalazło się Costco, a na trzecim koncern The Kroger Co., który jako jedyny gracz w TOP 10 operuje tylko na jednym rynku. Z kolei na czwartym miejscu uplasował się niemiecki Schwarz Unternehmens Treuhand KG, który polskim klientom może być znany jako właściciel sieci dyskontów Lidl i supermarketów Kaufland. Na piątym miejscu ponownie znalazła się sieć drogerii i aptek Walgreens Boots Alliance. Pierwsza piątka nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku.

Na szóste miejsce z dziesiątego awansował Amazon.com, który zajął miejsce The Home Depot. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Aldi Einkauf GmbH & Co. oHG, Carrefour i CVS Health Corporation, który awansował z 12 miejsca. Właściciel sieci sklepów Biedronka Jeronimo Martins znalazł się w tym roku na 56. miejscu (rok wcześniej było to 64. miejsce).

W ubiegłym roku obrotowym grupa 10 największych sprzedawców detalicznych na świecie rosła szybciej niż całe TOP 250 i zanotowała wzrost przychodów o 4,5 proc. Udział pierwszej dziesiątki w ogólnym poziomie sprzedaży całego zestawienia wyniósł w omawianym czasie 30,7 proc. (rok wcześniej 30,4 proc.). Natomiast wzrost przychodów wygenerowany przez TOP 10 stanowił blisko 44% wzrostu całego TOP 250, co oznacza że najwięksi gracze stopniową zwiększają swą dominację.

Dziesięciu największych globalnych detalistów:

Miejsce w rankingu Nazwa spółki Kraj pochodzenia Przychody ze sprzedaży detalicznej w poprzednim roku obrotowym (mld USD)
1 Wal-Mart Stores, Inc. USA 485,8
2 Costco Wholesale Corporation USA 118,7
3 The Kroger Co. USA 115,3
4 Schwarz Unternehmens Treuhand KG Niemcy 99,2
5 Walgreens Boots Alliance, Inc.

(poprzednio Walgreen Co.)

USA 97
6 Amazon.com, Inc. USA 94,6
7 The Home Depot, Inc. USA 94,5
8 Aldi Einkauf GmbH & Co. oHG Niemcy 84,9
9 Carrefour Francja 84,1
10 CVS Health Corporation USA 81,1

Największy skok Amazonu

Po raz pierwszy od czterech lat branża odzieżowa i akcesoriów nie była wyraźnym liderem wzrostu przychodów, ale pozostała najbardziej dochodowym sektorem. Z kolei detaliści FMCG to zdecydowanie największe firmy (średnie przychody detaliczne sięgające prawie 21,7 mld dolarów), a także najliczniejsze (135 detalistów odpowiada za 54 proc. z całej TOP 250). Ich udział w przychodach TOP 250 wynosi aż 66,4 proc.

W tegorocznym rankingu znalazło się dziesięć firm-debiutantów lub takich, które wróciły do niego po przerwie.

Na czele zestawienia firm, które w latach 2011-2016 osiągnęły największe wzrosty przychodów, znalazła się ponownie chińska firma Vipshop Holdings Limited, w której przypadku było to 103,8 proc. Porównując pierwszą dziesiątkę ostatniego zestawienia i tę z 2001 roku, to jedynie cztery firmy znajdowały się w obu rankingach. Największy awans należy do Amazon.com, który w 2001 roku znajdował się na 157 miejscu, a obecnie jest to szósta pozycja. W ciągu roku wzrost przychodów firmy wyniósł 19,4 proc. – Amazon jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, która osiągnęła nie tylko najwyższy procentowy wzrost przychodów w pierwszej dziesiątce, ale była najlepsza pod tym względem również w ostatnich pięciu latach. Agresywna polityka Amazon w branży spożywczej, przejęcie sieci marketów ze zdrową żywnością Whole Foods przy jednoczesnym realizowaniu strategii e-commerce powinny zaowocować poprawieniem jego pozycji w naszym zestawieniu. Niewykluczone, że Amazon w ciągu dwóch lat stanie na podium – prognozuje Mariusz Chmurzyński.

Magdalena Jończak, Partner, Lider ds. Sektora Dóbr Konsumenckich

Mariusz Chmurzyński, Dyrektor w Dziale Konsultingu

Jakub Lubelski, Koordynator w dziale Marketingu

Więcej w: 

0

The Five Mys KPMG

The Five Mys Figure 1

The multidimensional customer

In an era defined by uncertainty, the companies that get closest to their customers will emerge ahead of the pack. This begins with an “outside-in” view, building new ways of understanding how and why people make decisions.

You already know that customer behavior is changing. Power has shifted from companies to consumers, the mobile phone has become the remote control of our lives, trust in institutions and traditional advertising has diminished. Customer trade-offs and decisions are more opaque and moving faster. You’re already aware that the structure and composition of industry has changed. New entrants with radically new business models are enacting disruption across the value chain, reshaping ecosystems from sector to sector. Meanwhile, company lifespans are shrinking and the paths to billion-dollar valuations are accelerating. All these challenges are well documented across business media, research reports and conference presentations. But how should you use this information to understand not only where your customers are today but where they’ll be tomorrow? How can you rethink the basis of competition and pivot your operations and business models to win in the battle for growth? It’s time for a new approach. One that employs a multidimensional framework to engage what is now a multidimensional consumer.

Genesis of our findings For several years, we’ve worked shoulder to shoulder with clients to understand customer attitudes, behavior and expectations in our present era of disruption and uncertainty. Faint signals of change grew louder and bigger patterns began to emerge beyond one individual sector, building a sense of urgency and leading to our belief that we’re witnessing a structural change, not a temporal one. As our teams constructed a new way of thinking about a changing customer, we embarked on a multifaceted research program to validate our thinking and bring to bear the voice of the consumer. Combined with the extensive, worldwide experience of KPMG’s network of member firms, this has enabled us to identify how best to engage the 21st-century consumer, and our approach provides a tangible framework to help companies identify, understand and respond to today’s changing customer.

The Five Mys

Through a multi-dimensional lens called the Five Mys, businesses gain access to predictive insights that navigate the complexity of consumer decision making. The Five Mys include: My Motivation, My Attention, My Connection, My Watch and My Wallet. Each of the Five Mys in isolation tells only part of the story: together they provide companies with a clear picture of the collective influences on today’s consumer and how those affect decisions, preferences, choices and spending.

“For years, marketers have touted demographic segmentation for targeting customers. Looking at demographics alone, however, risks missing the multifaceted way in which people make decisions.”

My Motivation: Characteristics that drive behaviors and expectations

My Attention: Ways we direct our attention and focus

My Connection: How we connect to devices, information and each other

My Watch: How we balance the constraints of time and how that changes across life events

My Wallet: How we adjust our share of wallet across life events

More: KPMG Report. Me, my life, my wallet

0

Biznes wymaga czasu i cierpliwości

Londyn fot. Grzybowski SAM_7436 Janusz Wysocki Londyn fot. Grzybowski

Rozmowa z: Janusz Wysocki, prezes i właściciel MIXER GROUP.

Internet Manager: Transport, usługi medyczne, szkoła i uczelnia, organizacja imprez, biuro księgowe, ezakupy, pomoc w załatwianiu rezydentur i obywatelstwa,  obrót nieruchomościami, wreszcie własne wydawnictwo i radio. Jak dochodzi się do tak  zróżnicowanej działalności?

Janusz Wysocki – Cierpliwością. Zaczynając kilkanaście lat temu działalność biznesową w Londynie skupiłem się na usługach transportowych, bo ten rynek znałem najlepiej. Zaprocentował o doświadczenie z Polski i angielskiej firmy transportowej, w której pracowałem po przyjeździe do Anglii. Ilość Polaków na Wyspach rosła systematycznie i wzrastał popyt na transport ludzi. Firma szybko się rozwijała.  Read the rest of this entry »

0

Twelve Forces That Will Radically Change How Organizations Work

bcg 2017_March_27 Twelve Forces 1

A tidal wave of change is coming that will soon make the way we work almost unrecognizable to today’s business leaders. In an age of rapidly evolving technologies, business models, demographics, and even workplace attitudes—all shifting concurrently—change is not only constant but also exponential in its pace and scope. Companies from startups and online businesses to incumbents in all industries will experience the effects in far-reaching and transformational ways.

During a comprehensive, yearlong analysis of the global work landscape, The Boston Consulting Group identified 60 major trends propelling this tidal wave, which we’ve grouped into 12 primary forces. These forces, or megatrends, fall into four categories. The first two address changes in the demand for talent: technological and digital productivity and shifts in ways of generating business value. The second two address changes in the supply of talent: shifts in resource distribution and changing workforce cultures and values.

Together, these forces will revolutionize the way that work gets done in companies and will compel leaders to rethink even the most basic assumptions about how their organizations function. They will need to discover new ways of organizing, performing, and leading, along with new approaches to recruiting, developing, and engaging employees. All this in organizations with limitless data, open boundaries, employees and machines working side by side, and rapidly evolving employee value propositions.

BCG has assessed the impact of these megatrends on organizations. In this report, the first in the New New Way of Working series, we identify several companies that are leading the way. Yet most organizations still have far to go.

The New Age of Work

What changes will these trends bring? As companies respond to the 12 forces, we expect several key developments in the next few years.

  • Companies will develop a more fluid sense of what is inside and what is outside their boundaries. They will move beyond rigid distinctions between employees, outside suppliers, and customers, developing platforms to promote collaboration among all stakeholders. Eventually, as value chains break up into networks and platforms, the role of the organization will shift from that of a controller of resources to that of a facilitator of ecosystems and a conduit for realizing individual aspirations.
  • Speed and agility will be essential to competitiveness. Many companies will look to break up entrenched departments and reporting lines, opting to organize work in smaller and more agile interdisciplinary teams. These teams will learn to work in short “sprint” cycles to produce minimal viable products and services, solicit feedback on them, and refine them through rapid iterations. Individuals will rotate among projects, training, internal incubators, and even social impact initiatives. These agile and innovative approaches, along with design thinking and other related methodologies, will soon become the norm, not just in IT (where they originated) but across functions and practices.
  • Companies will continually develop (and redevelop) their people, so that they are equipped to deal with the tidal wave of change. They will also inculcate diversity, inclusion, and flexibility in their corporate DNA. They will shift from HR processes, policies, and systems to problem-solving interactions. And as flexible, cloud-based software replaces traditional documentation and controls, HR will customize its interfaces with employees to better support individual needs and desires.
  • The increased prevalence of digital technology and artificial intelligence will lead to new job functions and categories—but also to shortages of people with the skills needed to fill those roles. Many companies will need to focus more on developing digital skills among their current workers or identifying and recruiting potential new hires. In addition, companies will need digital bridge builders: intermediaries between employees with specialized digital talent and those in nontech roles.

Smart leaders will monitor these changes and experiment with new ways of working that align with their company’s context and capabilities. In addition, they will define their businesses not in terms of their competitive advantages but in terms of the purpose that makes them relevant in a rapidly evolving world.

 

These 12 trends are complex and interrelated. To cope with them, companies need a well-thought-out strategy that can translate into concrete interventions. Those that do not develop such a strategy may soon find themselves bumping up against nimbler rivals, unable to adapt to the disruption in time.

In future publications in the New New Way of Working series, we will discuss the implications of these trends in more detail as we explore the following topics:

  • Organizational structures that support more agile and nimble ways of working and allow for open boundaries
  • New ways of developing talent, including leadership talent, that incorporate technology and analytics
  • New models for managing change in an environment of always-on transformation
  • The value and importance of a corporate purpose, not just as a fad but as a differentiator and a source of competitive advantage

Appendix

Our yearlong analysis revealed 60 trends, which we consolidated into 12 megatrends in four areas.

Technological and Digital Productivity

Automation: Industry 4.0; artificial intelligence, machine learning, and wearables; digital channels; augmented reality; and robotics

Big Data and Advanced Analytics: Predictive technology, integrated tools to optmize performance, social media insights, behavioral sensors, and big data

Access to Information and Ideas: Cloud-based technology and the “Internet of everything,” open-source software and processes, open innovation and peer-to-peer technology, decreasing degrees of separation, and new capital and infrastructure platforms

Shifts in Ways of Generating Business Value

Simplicity in Complexity: The value of simplicity, lean methodologies, the evolution from silos to more holistic organizations, specialization, and organizational complicatedness

Agility and Innovation: An accelerating pace of change, increasing uncertainty and black-swan events, exponential organizations, agile development, and digital stakes and subsidiaries

New Customer Strategies: Personalization and premium products and services, the sharing economy, data security, ethics, and the environment

Shifts in Resource Distribution

A New Demographic Mix: The “demographic dividend,” talent scarcity, aging populations, multiple generations in the workforce, and talent imbalances

Skill Imbalances: New skills, waning skill life, formal curricula and development, digital late-comers, and skills education and reach

Shifting Geopolitical and Economic Power: Disparity in wages and economic growth rates, multiple centers of power, urbanization and resource depletion, migration, and the rise of the middle class in developing countries

Changing Workforce Cultures and Values

Diversity and Inclusion: Multiculturalism, racial and ethnic diversity, gender equality, value pluralism, and equitable economic development

Individualism and Entrepreneurship: Freelance work versus employee loyalty, risk taking and entrepreneurism, multidisciplinary pursuits, talent renting and freelancing, and individualized aspirations

Well-Being and Purpose: Desire for personal, social, and communal impact; reflection and purpose; self-expression; appreciation and respect; and physical and mental health and balance

Authors:

Vikram Bhalla
Senior Partner & Managing Director
Mumbai
Susanne Dyrchs
Project Leader
Cologne
Rainer Strack
Senior Partner & Managing Director
Düsseldorf
More about 12 trends in The BCG New New Way of Working Series

0

Competing in the Age of Artificial Intelligence

BCG Age-of-Artificial-Intelligence-ex03-lg_tcm80-218636

Until recently, artificial intelligence (AI) was similar to nuclear fusion in unfulfilled promise. It had been around a long time but had not reached the spectacular heights foreseen in its infancy. Now, however, AI is realizing its potential in achieving human-like capabilities, so it is time to ask: How can business leaders harness AI to take advantage of the specific strengths of man and machine? Read the rest of this entry »