Pokolenie Y w pracy – młodzi, ambitni, ale czy efektywni?

Pokolenie-Y-w-pracy_Raport-TNS-dla-marki-Tiger COVER Pokolenie-Y-w-pracy_Raport-TNS-INFOGRAFIKA 2015

Młodzi o pracy
Młodzi na rynku pracy – czy i jak pracują
Trzy czwarte (74%) młodych mieszkańców miast powyżej 50 tysięcy ludności pracuje, a jedna trzecia z nich (33%) regularnie spędza w pracy więcej niż standardowe 8 godzin dziennie. 
A gdyby skrócić dzień pracy….
Młodzi ludzie to osoby ceniące sobie relacje z bliskimi.  Gdyby z czasu pracy „oddać im” dwie godziny na rzecz życia prywatnego, to największa ich część (60%) spędziłaby go z rodziną lub znajomymi. Są jednak i  tacy, którzy – z jednej strony – podjęliby dodatkową pracę, a z drugiej oddaliby się 100-procentowemu nieróbstwu. Obydwie grupy stanowią mnie więcej jedną piątą (18%) ogółu osób pracujących.
Nadgodziny – duma czy kłopotliwy skutek uboczny?
Zostawanie po godzinach to dla wielu codzienność – 43% młodych czerpie z tego poczucie dobrze wypełnionego obowiązku i mniej więcej jedna trzecia, przyznaje, że w ich otoczeniu zostawaniem po godzinach ludzie się chwalą. Równocześnie, co czwarty ankietowany przyznaje, że nadgodziny bywają konsekwencją marnowania czasu i trudności z koncentracją, co już na pewno nie jest powodem do dumy.
Młodych problemy z koncentracją
Czas dekoncentracji
Choć co czwarta osoba miewa trudności z koncentracją o różnych porach dnia, to dla wielu szczególnie kłopotliwe są specyficzne godziny – popołudniowe (22%) lub poranne (20%). Na wieczór i noc narzeka mniej ankietowanych – czy więc przysłowiowych „sów” jest więcej niż „skowronków”?  Niekoniecznie, może po prostu wieczorem i nocą do wykonania jest mniej zadań, a więc i potrzeba koncentracji nie jest nagląca.
Wrogowie koncentracji
Co jest zatem przyczyną problemów z koncentracją? Dwie trzecie (66%) osób przyznaje, że najczęściej jest to zmęczenie. Przeszkadzający bywają też koledzy i  współpracownicy – wśród nich prym wiodą dwa typy: wiecznie rozmawiający „Pan Gaduła” (53%) i nieustająco poszukujący odpowiedzi „Chodzący Pytajnik” (44%). Co jednak przeszkadza najbardziej? Okazuje się, że zdenerwowanie i stres oraz zbyt dużo rzeczy na głowie.
Efektywność – sztywny etat versus elastyczny grafik
Czy więc  praca w biurze w określonych godzinach jest tym, co najbardziej sprzyja efektywności? Zdaniem wielu niekoniecznie. Ponad połowa młodych (55%) uważa, że mając elastyczny czas pracy, pracowaliby efektywniej. W sprawie pracy w domu opinie są już bardziej podzielone – 43% skłania się ku temu, że woli pracować w domu, bo sprzyja to ich efektywności, a 47% ze stwierdzeniem tym się nie zgadza. Jak pokazują badania, problemy z koncentracją są młodym dobrze znane. Z drugiej strony, jest to kłopot, który po części – np. poprzez zmianę trybu pracy – można opanować.

Więcej:  Raport  TNS Maj 2015, Pokolenie Y w pracy – młodzi, ambitni, ale czy efektywni?