Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim

OCEANOGRAF 2016-06-24 fot. Grzybowski

Nowy rok akademicki 2016/2017 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie ponad 30 000 studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz 1700 nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad  11 500  studentów. Jak wynika ze wstępnych danych rekrutacyjnych,  na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2016/2017 Uczelnia przyjęła 11 643 studentów, z czego niemal 9 421 to studenci studiów stacjonarnych i 2 222 – studenci studiów niestacjonarnych. Są to liczby, które jeszcze się zmienią, ponieważ wciąż trwają dodatkowe nabory na niektóre kierunki. Trwa także rekrutacja na studia niestacjonarne i dane te będą znane na koniec października.  Nowy rok akademicki 2016/2017 na 11 wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego rozpocznie łącznie ponad 30 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz 1700 nauczycieli akademickich.

W czasie tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszyły się Skandynawistyka – 10,25; Kryminologia – 9,31, Psychologia, jednolite studia magisterskie  – 8,80; Filologia angielska – 8,69; Zarządzanie instytucjami artystycznymi (specjalność menedżerska) – 7,53. Łącznie jest aż 18 kierunków, na których było powyżej 4 kandydatów na miejsce. W zakresie kierunków ścisłych wysoko uplasowały się Biotechnologia – 4,63 kandydata na jedno miejsce oraz Informatyka – 4,07.

W roku akademickim 2016/2017 na Uniwersytecie Gdańskim można studiować 74 kierunki studiów w zakresie 221 specjalności. W ofercie jest nowy kierunek – Biznes chemiczny (stacjonarne inżynierskie studia I stopnia) oraz dwie nowe specjalności, na które prowadzony jest bezpośredni nabór: Przetwarzanie języka naturalnego na kierunku Filologia angielska (stacjonarne studia II stopnia), Psychoseksuologia na kierunku Psychologia (stacjonarne i niestacjonarne jednolite studia magisterskie). Warto dodać, że w ciągu ostatnich trzech lat Uniwersytet Gdański uruchomił 17 nowych kierunków studiów, w tym także kierunki w języku angielskim. Programy nowych kierunków powstają we współpracy z praktykami, ekspertami w poszczególnych dziedzinach. Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie przyszłych pracodawców, którzy stwarzają także możliwości atrakcyjnych praktyk i staży. Wiele z nich cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów, to między innymi: Kryminologia, Bezpieczeństwo narodowe, Sinologia, Iberystyka, Zarządzanie instytucjami artystycznymi, Studia wschodnie, Dyplomacja, Studia bałkańskie, czy nowa specjalność na Skandynawistyce – Język, kultura i gospodarka Finlandii.

 Nowy rok akademicki 2016/2017 na Uniwersytecie Gdańskim to także czas zmian. Wybrane zostały nowe władze uczelni na kadencję 2016/2020: rektor, prorektorzy, a także dziekani, dyrektorzy instytutów oraz kierownicy zakładów. Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego w nowej kadencji został dr hab. prof. nadzwyczajny Jerzy Piotr Gwizdała, który został także wybrany na Przewodniczącego Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.

 Jak zapowiada Rektor UG nowa kadencja będzie czasem intensyfikacji działań w kilku obszarach: Mamy piękny uniwersytecki kampus z nowymi budynkami wydziałów, nowoczesnymi laboratoriami, aulami i salami wykładowymi. Teraz trzeba wypełnić tę przestrzeń nowymi działaniami. Praca naukowa i kształcenie oczywiście odbywa się cały czas, ale w niektórych obszarach trzeba ją zintensyfikować. To przede wszystkim komercjalizacja badań naukowych i ich transfer do gospodarki, umiędzynarodowienie studiów i badań, a także działania w zakresie interdyscyplinarności badań i kształcenia. 

 Najnowsze plany inwestycyjne Uniwersytetu Gdańskiego to utworzenie EkoParku na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego (inwestycja uzyskała już dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 oraz z WFOŚiGW), rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki o nowy budynek Instytutu Informatyki oraz utworzenie Laboratorium Symulacji Nagrań Telewizyjnych i Dokumentacji Filmowej (oba projekty zostały złożone do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020), a także budowa Centrum Sportowego UG (inwestycja została ujęta w Planie Wieloletnim  do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu Ministerstwa Sportu i Turystyki). W roku akademickim 2016/2017 rozpocznie się także remont kapitalny domu studenckiego nr 4 oraz rozbudowa i remont domu studenckiego nr 9.

 Uniwersytet Gdański umacnia także swoją pozycje naukowego lidera. W zakresie międzynarodowych projektów naukowych, badawczo-rozwojowych i dydaktycznych realizowanych jest obecnie na uczelni 35 projektów o wartości około 50 mln zł (są to dane za rok 2016) i 262 naukowe projekty krajowe na łączną kwotę niemal 137 milionów złotych (są to w większości projekty trwające kilka lat i podana kwota obejmuje całość finansowania).  Łączna liczba cytowań w prestiżowych naukowych czasopismach znajdujących się w bazie Web of Knowledge w ostatnich trzech latach wynosi 1 134 45 (dane za lata 2014-2016). Tak zwany indeks Hirsha, za pomocą którego mierzy się istotność naukowych publikacji, wynosi obecnie dla Uniwersytetu Gdańskiego 113. Bardzo wysoka jest ocena parametryczna nadawana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa – kategorię A ma sześć wydziałów UG, a B – pięć, żaden nie ma najniższej kategorii C.  Uniwersytet Gdański może pochwalić się także sukcesami na forum europejskim. Uczelnia otrzymała środki na realizację 4 projektów w ramach największego programu Unii Europejskiej w zakresie badań,  Horyzont 2020, co dobrze sytuuje Uniwersytet Gdański w zakresie innowacyjności.

 dr Beata Czechowska-Derkacz

Krótko o Uniwersytecie Gdańskim

Uniwersytet Gdański to dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Kształcenie we wszystkich niemal dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, połączone jest z nowoczesnymi warunkami studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich ośrodków.  Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Na jedenastu wydziałach studiuje ponad trzydzieści tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, którymi opiekuje się tysiąc siedmiuset pracowników naukowych. Takie dziedziny nauki, jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do krajowej czołówki. Nowoczesny Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego, który powstał w Gdańsku Oliwie stwarza bardzo dobre warunki studiowania. Nowe inwestycje otwierają nowe możliwości kształcenia, prowadzenia badań naukowych na miarę XXI wieku i współpracy nauki z gospodarką. W ostatnich latach, w ramach unijnych funduszy, zostały tam wybudowane nowoczesne gmachy wydziałów Chemii, Biologii, budynek Neofilologii i Instytut Biotechnologii. Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie stał się miejscem integracji studentów różnych kierunków i poszerzył możliwości prowadzenia interdyscyplinarnych badań i kształcenia. Wcześniej powstały tam także nowe gmachy Wydziału  Prawa i Administracji, Wydziału Nauk Społecznych oraz Biblioteki Głównej UG. Rozbudowywany i unowocześniany jest kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, gdzie został wybudowany nowoczesny Ośrodek Dydaktyczno-Konferencyjny Wydziału Zarządzania UG, a do Wydziału Ekonomicznego został dobudowany nowoczesny budynek. W kampusie gdyńskim studenci uczą się również w nowoczesnym budynku Instytutu Oceanografii. Kompleksowo unowocześniane i remontowane są domy studenckie UG.